Detail anglicky Pražské ghetto
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 006-022
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Miroslav Urban
Výr.číslo Q-05-61085
Žánr Památky
Obrázky
Pictures
1. Maislova ulice
2. Staronová synagoga
3. Oltář
4. Židovský hřbitov
5. Maislova synagoga
6. Synagoga v Dušní ulici
7. Klausova synagoga
Doprovodný text

006-022 PRAŽSKÉ GHETTO 

Již několik málo staveb ve čtvrti zvané Josefov ukazuje, kde v minulých stoletích bývalo pražské židovské ghetto, přísně ohraničené a na noc uzavírané místo, kde se smělo usazovat a žít židovské obyvatelstvo. Zprvu bylo pražským židům dovoleno jen půjčování peněz, teprve později směli provozovat též řemesla a obchod. Postupem doby přibývalo v pražském ghettu obyvatel, přibývalo i roztodivných staveb, které brzy přeplňovaly poměrné malý, těsný prostor. 

Přeplněnost gheta byla příčinou nedostatku hygieny, častých epidemií a proto na začátku tohoto století bylo pražské gheto zrušeno, většina starých domů zbořena a ponecháno jen několik historicky cenných budov. Nejvíc původních židovských staveb zůstalo v Maislově ulici: tak zvaná Staronová synagoga, postavená roku 1270, která je pravděpodobně nejstarší synagogou v Evropě; v jejím sousedství je Židovská radnice, dále synagoga zvaná Vysoká, a opodál Maislova synagoga. Uchován zůstal též starobylý židovský hřbitov, jehož stěsnané náhrobky, popsané hebrejskými nápisy a zdobené symbolickými ornamenty působí nevšedním dojmem. V blízkosti hřbitova stojí synagogy Klausova a Pinkasova. 

Nyní jsou všechny jmenované synagogy přeměněny na musea. Nejvzácnější sbírky jsou v Maislově synagoze, kde je vzácný soubor kultovních převážně stříbrných předmětů. Jedinečná je i sbírka tří tisíc chrámových opon ze 16. až 20. století, umístěná v synagoze v Dušní ulici. Tyto sbírky jsou nesmírně vzácné a nemají ve světě obdoby. 

 

K obrázkům: 

1. Maislova ulice s tak zvanou Staronovou synagogou a starobylou židovskou radnicí. 

2. Interiér Staronové synagogy. 

3. Oltář ve Staronové synagoze. 

4. Starý židovský hřbitov; zde je pochován i nejvýznačnější židovský učenec rabi Lewe. 

5. Interiér Maislovy synagogy s výstavkou stříbrných kultovních předmětů. 

6. Interiér synagogy v Dušní ulici; zde je umístěna sbírka chrámových rouch a textilií. 

7. Klausova synagoga s bývalou márnicí v pozadí. 

 

Verze z "Kolekce Praha": 

 

006-022 ŽIDOVSKÉ MĚSTO (PRAŽSKÉ GHETTO) 

Již v 9. století se vyskytují první zprávy o obchodnické osadě, které se později říkalo v Židech. V letech 1232-34 byla židovská osada pojata do okruhu nových městských hradeb. Kolem roku 1270 vzniká gotická synagoga, s nejstarším dochovaným pražským architektonickým portálem. 

Na pražském hřbitově se pohřbívalo již od 14. století a 20.000 náhrobních kamenů dominuje náhrobek rabi Loewa, podle pověsti tvůrce pověstného Golema. 

Ve druhé polovině 15. století vzniká synagoga Pinkasova, v období renesance synagoga Maiselova. V roce 1689 zachvátil pražské židovské město zhoubný požár. Brzy však na troskách povstalo znovu, vybudováno v barokním slohu. 

Dnes jsou všechny tyto historické památky spravovány Státním židovským museem a dokumentují vysokou kulturu a rukodělnou zručnost, ale i bohatou a současně tragickou historii obyvatel této pražské čtvrti. 

Home