Detail anglicky Staroměstská radnice
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 006-018
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Petr Delev
Výr.číslo Q-05-51637
Žánr Památky
Obrázky
Pictures
1. Staroměstská radnice
2. Radniční orloj
3. Detail orloje
4. Dům U minuty
5. Radní síň
6. Týnský chrám
7. Staré město
Doprovodný text

006-018 STAROMĚSTSKÁ RADNICE 

Autor: Petr Delev. 

V okolí dnešní Staroměstské radnice, tvořící historický střed Prahy, bylo živo od pradávna. Křižovaly se tu staré obchodní cesty, jež daly vznik velkému tržišti, kolem kterého se hromadily stavby a rostlo město. Když na počátku 14. století dostali pražští měšťané od Jana Lucemburského právo vybudovat řádné sídlo pro městské úřady, vykoupili pro tento účel dům Wolfina od Kamene a právě tento dům se stal základem dnešní Staroměstské radnice. V pozdějších dobách se budova mnohokrát přestavovala a rozšiřovala o sousední domy a na její úpravě a výzdobě se podílelo mnoho stavitelů, řemeslníků a umělců. 

Pražský lid neviděl ve Staroměstské radnici jen sídlo úřadů, ale svědka a symbol slavných i těžkých dob českého národa. Vždyť zde byl r. 1458 svobodnou volbou zvolen Jiří Poděbradský za krále českého slavné paměti, zde došlo i k potupě českého národa, když po Bílé hoře dal r. 1621 Ferdinand Habsburský popravit před Staroměstskou radnicí 27 vůdců stavovského odboje. 

Nacističtí okupanti dobře věděli, čím je Staroměstská radnice českému lidu a proto ji v zaslepeném vzteku z porážky na samém konci války zapálili. Značná část radnice se zřítila v očouzených troskách, zničen byl milovaný orloj. Škody, které válka v Praze zanechala, způsobily Pražanům mnoho starostí, ale nad zohavenou Staroměstskou radnicí slzeli. Netrvalo však dlouho a nejcennější část radnice byla zdvižena z trosek, opraven byl i starobylý orloj a Staroměstská radnice se opět stala monumentálním památníkem velké historie staroslavné Prahy. 

 

Text k obrázkům: 

1. Staroměstská radnice v pohledu od východu. 

2.-3. Starobylý orloj, původně zhotovený koncem 15. století mistrem Hanušem z Růže a po druhé světové válce znovu obnovený. V dolní části, orloje je zvěrokruh s emblémy dvanácti měsíců podle originálů Josefa Mánesa. 

4. Dům U minuty, tvořící jižní křídlo radnice, zdobený sgrafity ze 17. století. 

5. Nejstarší a z velké části původní místnosti a radniční síň. Zůstala v hlavních rysech zachována v podobě z 15. století. Její stěny zdobí erb místa Prahy v různých stadiích vývoje a erby městských cechů a měšťanstva. 

6. Protějškem Staroměstské radnice je druhá skvělá dominanta Staroměstského náměstí, Týnský chrám. Prostora náměstí slouží jako kdysi i dnes k významným manifestacím pražského lidu. 

7. Staroměstská radnice ční už po 600 let nad malebnou změtí úzkých uliček Starého Města, jako první radnice v Českých zemích a jako mlčenlivý svědek bouřlivých dějin Prahy. 

 

Verze z "Kolekce Praha": 

 

006-018 STAROMĚSTSKÁ RADNICE 

1. Staroměstská radnice v pohledu od východu, 

2.-3. Starobylý orloj, zhotovený koncem 15. století mistrem Hanušem z Růže. V dolní Části orloje je zvěrokruh s emblémy dvanácti měsíců, podle originálu Josefa Mánesa. 

4. Dům U minuty, tvořící jižní křídlo radnice, je zdoben sgrafity ze 17. století. 

5. Nejstarší, a z velké části původní místností, je radniční síň. Zůstala v hlavních rysech zachována v podobě z 15. století. Její stěny zdobí erb města Prahy v různých stadiích vývoje a erby městských cechů a měšťanstva. 

6. Protějškem Staroměstské radnice je druhá skvělá dominanta Staroměstského náměstí - Týnský chrám. Prostora náměstí slouží, jako kdysi, i dnes významným manifestacím pražského lidu. 

7. Staroměstská radnice čni už 600 let nad malebnou změtí úzkých uliček Starého Města, jako první radnice v Českých zemích a jako mlčenlivý svědek bouřlivých dějin Prahy. 

Home