3D fotografie, anaglyphy

Anaglyphy - 3D obrázky vytvořené ze dvou snímků pomocí vhodného softwaru (například StereoPhoto Maker). Výchozí snímky musí být fotografovány s odpovídajícím stranovým posuvem (stereobází - program na výpočet). Při prohlížení se používají dvoubarevné brýle s kombinací červená (levé oko) a zelenomodrá (pravé oko). Na internetu se dá najít mnoho působivých anaglyphů. Zde dále uvádím různé pomůcky pro pořizování stereofotografie, které využívám.

glasses
reel


Loreo

Stereopředsádka Loreo - vyrábí se s různými bajonety v provedení pro kinofilmovou i digitální zrcadlovku (crop 1,6). Má nastavitelné 3 stupně pro vzdálenost a 2 clony (11 a 22). Jediný nedostatek je použití plastových čoček, což způsobuje určitou neostrost v detailech snímků. Ukázky najdete v galerii 1 (foceno zrcadlovkou Canon EOS 350D). V současnosti se na webu Loreo nabízí nový typ předsádky a také verze pro makro.Spojené digitální fotoaparáty

Spojené fotoaparáty
Ve složeném stavu Pohled zespodu
Fujifilm W1 Fujifilm W1

Spojené digitální fotoaparáty - skládací lišta je udělaná z duralu tloušťky 5 mm, ozubený převod zajišťuje rovnoměrné rozevírání. Šroub uprostřed slouží k aretaci. Součástí je vodováha zasouvaná do bleskových sáněk. Spouště jsou nesynchronizované, mačkají se naráz mechanicky. Výsledek je možný zobrazovat pomocí anaglyphu (ukázky v galerii 2). Já upřednostňuji zhotovování fotografií o rozměru 127x65 mm na způsob starých stereopohlednic. K prohlížení využívám starý německý nebo ruský stereoskop. Nyní ke stejným účelům využívám také 3D fotoaparát Fujifilm W1.

Stereofoto
Brýle
Stereofoto


Posuvné lišty - pouze pro statické snímky

Stereo posuv Pentacon
Posuv Pentacon
Moje konstrukce
Posuv
  
Stativový nástavec Meopta (návod)
Posuv Meopta
Stereo lišta Flexaret
Stereo lišta Flexaret
  


Hanzelka a Zikmund (stereokotoučky 19-1, 19-2 a 19-3)

Hanzelka a Zikmund
nahoru
nahoru
Home