Detail anglicky Padova
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 042-080
Země Itálie
Světadíl Evropa
Foto Robert Elischer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Náměstí
2. Justiční palác
3. Basilika
4. Radnice
5. Sarkofág
6. Prato della Valle
7. Palazzo Comunale
Doprovodný text

042-080 PADOVA - Itálie 

Padova, italsky Padua, leží na západ od Benátek a patří k nejstarším italským městům; založil ji muž jménem Antenor, který sem přišel ze starověké Tróje dávno před naším letopočtem. Na počátku 3. století kolonisovali Padovu Římané a po té době nastal její růst a rozkvět. Rozmohl se obchod, řemesla a k blahobytu nemalou měrou přispíval i výnos z okolních úrodných polí a sadů. Padova tehdy patřila k nejbohatším městům Itálie. 

Významný byl i kulturní život Padovy. R. 1222 byla tu založena universita a Padova se stala kulturním centrem celé severovýchodní Itálie. V Padově působil slavný astronom a fysik Galileo Galilei, sochař Donatello, malíř Tizian a mnoho dalších významných osobností, po nichž má město dosud řadu vzácných uměleckých děl. 

Stará Padova byla obklopena hradbami, ale ty ji nedokázaly někdy uchránit před vpády nepřátel a střídání vládců. Avšak přes všechny válečné strázně zachovalo se v Padově mnoho vzácných historických stavebních památek a uměleckých pokladů, pro které patří toto město k vyhledávaným cílům domácích i zahraničních návštěvníků. 

Za druhé světové války byla Padova těžce poškozena, ale už se z ran vzpamatovala, má v této době na 200.000 obyvatel, živý průmysl, vyrábí se tu stroje, umělá vlákna a různé druhy konzerv, a je opět i významným kulturním centrem své oblasti. 

 

K obrázkům (foto Robert Elischer): 

1. Náměstí Victora Emanuela, zvané Prato delle Valle, vyzdobené 82 sochami italských velikánů. V pozadí chrám sv. Justiny z počátku 16. století. Vybudoval ho v renezančním slohu architekt O. Riccia. 

2. Justiční palác zvaný Salome, nebo také Palazzo della Regione, zbudovaný na počátku 11. století. Uvnitř je obrovský sál dlouhý 27 a široký 24 metry. 

3. Basilika, patří k nejvzácnějším stavebním památkám Padovy a je pýchou města. 

4. Bývalá radnice z 16. století; její dnešní podoba je po obnově ve století devatenáctém. Před radnicí se tyčí sloup s okřídleným lvem, znakem Benátek. 

5. Hrobka se sarkofágem zakladatele města, Antenora z Troje. 

6. Náměstí Prato della Valle s jedním z četných starobylých paláců. 

7. Palazzo Comunale, v pozadí pozoruhodná kavárna Pedrochiho. 

Home