Detail anglicky Mnichov v noci
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 042-073
Země NSR
Světadíl Evropa
Foto Mirko Křen
Výr.číslo Q-05-71435
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Celkový pohled
2. Ústřední nádraží
3. Schubertstrasse
4. Sendlingerstrasse
5. Marienplatz
6. Frauenkirche
7. Slavín a Bavaria
Doprovodný text

042-073 MNICHOV V NOCI - Německá spolková republika 

Největší z deseti spolkových zemí NSR je Bavorsko, jehož hlavním městem je Mnichov. Je smutnou skutečností, že toto dnes více jak miliónové město bylo nástupním prostorem Adolfa Hitlera k moci, ale je též nesporným faktem, že Mnichov už dávno před tím proslul vysokými školami, zvláště uměleckého směru, vynikající obrazárnou, musei, knihovnami a řadou vzácných architektonických památek. 

V Mnichově studovalo a působilo mnoho vynikajících výtvarných umělců a studenti a umělci dodávali Mnichovu odedávna osobitý ráz. I dnes má Mnichov čtvrť studentů a bohémů, připomínající tak trochu pařížský Montmartre; jmenuje se Schwabing a je pro svou odlišnost zvláště přitažlivá pro zahraniční návštěvníky Mnichova. Studentská čtvrt Schwabing je plná protikladů; dají se tu navštívit známé mnichovské restaurační lokály i malé studentské hospůdky, umělecky dobře vedené kabarety, produkující i ostrou politickou satiru - i podzemní zakouřené lokály beatníků, kde často kvete i obchod omamnými drogami. 

Mnichov bývá nazýván městem piva a babylónem národů. Právem. Mnichovské pivo je pověstné a Mnichov je stálým cílem mnoha zahraničních turistů i návštěvníků, kteří sem přijíždějí na delší dobu, aby studovali na zdejších vysokých školách, nebo hledali inspiraci v zdejších bohatých sbírkách výtvarného umění. A ti všichni večer co večer, společně s mnichovskými starousedlíky plní restaurační lokály a drobné hospůdky, většinou zdobené bavorským folklórem, kde při poslechu lidových písní, zpívaných pravidelně za doprovodu harmoniky, chutná mnichovské pivo opravdu znamenitě. 

Je samozřejmé, že pro ty, jimž je folklór málo, má noční Mnichov také přepychové podniky mezinárodního charakteru, striptýz nevyjímaje. Tam se však počítá hlavně se zahraničními návštěvníky, protože Mnichované, lid neobyčejně srdečný a veselý, do nich většinou nechodí. 

Mnichov žije denně dlouho do noci a jsou obchody, které jsou v provozu celou noc. Nesčetné neony a důmyslně osvětlené významné budovy dodávají Mnichovu osobitý půvab, jak o tom svědčí i snímky našeho stereokotoučku. 

 

K obrázkům (foto Mirko Křen): 

1. Celkový pohled na Mnichov je vcelku chudý. Mnichov leží na rovině a tak jen večerní záře nad městem dá tušit velikost tohoto více než miliónového města. 

2. Mnichovské ústřední nádraží je jakýmsi malým osobitým městečkem uprostřed vlastního města: v jeho obrovských prostorách koluje život po celých čtyřiadvacet hodin. Lze tu kdykoliv nejen zajít do restaurace, ale i koupit dámě v Mnichově nezbytnou kytici květů, nebo bomboniéru, ale třeba i klobouk nebo látku na šaty, transistorové rádio i mnoho dalších věcí. 

3. Mezi starobylými ulicemi Mnichova je jen málo výškových staveb, ale počtem zářících výkladních skříní a neonů, svítících až do ranního rozbřesku, se Mnichov vyrovná moderním světovým velkoměstům. 

4. Při pohledu na ztichlé noční ulice netušíme, že se pod jejich povrchem buduje gigantická podzemní dráha, od níž se očekává vyřešení tísnivé dopravní situace. - Dráha má být hotova do roku 1972, kdy se mají v Mnichově konat letní olympijské hry. 

5. K Mariánskému náměstí, kde stojí pozoruhodná stará gotická radnice ze 14. století, se sbíhají nejdůležitější obchodní tepny starého města. 

6. Proslulý kostel Matky Boží (Frauenkirche), jehož věže, vysoké téměř 100 m, tvoří charakteristickou dominantu města. Tato vynikající gotická stavba pochází z let 1468-1488. 

7. Socha Bavarie z r. 1840, kterou vytvořil významný sochař Schwanthaler, je symbolem Bavorska. Socha stojí na Teresiině louce před bavorským Slavínem. V nitru sochy jsou točité schody, vedoucí až do výše 30 m, kde jsou v kadeřích Bavarie nenápadně ukryta okna, z nichž turisté obhlížejí Mnichov. 

Home