Detail anglicky Curych
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 042-071
Země Švýcarsko
Světadíl Evropa
Foto Mirko Křen
Výr.číslo Q-05-71434
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Nábřeží UTO
2. Nábřeží Seefeld
3. Opera
4. Nábřeží Limmat
5. Hlavní nádraží
6. Fraumünster
7. Noční Curych
Doprovodný text

042-071 CURYCH - Švýcary 

Ve Švýcarech, v zemi vysokých hor a modrých jezer, leží na břehu Curyšského jezera město stejného jména, Curych. Protkáno stuhami řek Limmat a Sihl leží v malebném údolí mezi Curyšskou horou a horou Ütli. Úzké a příkré ulice se starobylými domy nad pravým břehem Limmatu na svahu Curyšské hory jsou vyváženy širokými vzdušnými třídami na straně druhé. S universitou, technikou, obrazárnami, knihovnami, muzei a divadly, je Curych centrem kulturního dění, daleko přesahujícího hranice Curyšského kantonu, jehož je hlavním městem. S přilehlými předměstími má Curych víc než osm set tisíc obyvatel. 

Z průmyslových odvětví zde zvláště vyniká světoznámé hedvábnictví, bavlnářství a průmysl strojírenský a chemický, z něhož zasluhuje mimořádnou pozornost výroba léků. 

Mnoho švýcarských, ale i mezinárodních kulturních a vědeckých institucí si zvolilo Curych za své sídlo. Patří mezi ně i mezinárodní novinářský ústav, lékařská, archeologická a přírodovědecká společnost a mnoho dalších vědeckých institucí. Politická neutralita Švýcarska zaručuje hospodářskou jistotu a není proto divu, že právě sem, a to především do bezpečných sejfů nespočetných curyšských bank, putuje značná část světového kapitálu. 

Spojení Curychu se světem obstarává nejen železnice, tvořící zde důležitý dopravní uzel, ale především obrovské letiště v Kloten, kde přistávají nepřetržitě letadla téměř všech leteckých společností světa, Čs. aerolinie nevyjímaje. Curych je též sídlem společnosti Interflora-Fleurop, jejímž členem je i ČSSR. Interflora zprostředkovává zasílání květinových darů téměř do celého světa. Květiny samozřejmě necestují, děje se tak na telefonické objednání a platí se v tak zvané květinové měnové jednotce, což je jeden Fleurin, česky by se mohlo říci jeden "kvítek". Vyúčtování se pak provádí v centrále Interflory v Curychu, odkud vlastně tento pomyslný květinový věnec obepíná celý svět. 

 

K obrázkům (foto Mirko Křen): 

1. Idylická atmosféra podvečera na nábřeží se stručným jménem UTO, nám zde, v dalekém cizím městě tak trochu připomíná pražský podvečer na nábřeží u Vltavy. 

2. Jen řeka je tady trochu širší a labutě na Vltavě také nejsou. Zato všudypřítomné kachny brázdí vodu i u nábřeží Seefeld. 

3. K architektonickým a kulturním zajímavostem Curychu se bezesporu řadí opera, kde poslední dobou hostují i českoslovenští operní pěvci. 

4. Podél nábřeží nazvaném Limmat se vinou obchody s luxusním módním a klenotnickým zbožím, u kterého není z taktických důvodů uvedena cena, ale nad kterým se každé ženě bez rozdílu věku zatajuje dech a srdce začíná rychleji bít. 

5. Za impozantní budovou curyšského nádraží se skrývá jedna z rušných železničních křižovatek Evropy. Vpravo od nádraží je rozlehlý areál Švýcarského zemského muzea. 

6. K dominantám města patří štíhlá věž vzácného gotického chrámu kapitulárek, zvaného Fraumünster a nedokončené věže chrámu Grossmünster, které se na obrázku rýsují v pozadí. 

7. Curyšské jezero se rozlévá na ploše 89 km2. Má několik ostrovů a pobřežních přístavů. Pohled na zčernalou vodní hladinu, třpytivě odrážející světla nočního velkoměsta, patří k nezapomenutelným dojmům. 

Home