Detail anglicky Dubrovník II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 042-064
Země Jugoslávie
Světadíl Evropa
Foto Ladislav Jalovec
Výr.číslo Q-05-71169
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Dubrovník
2. Stradum
3. Radnice
4. Mezi holuby
5. Stará ulička
6. Tržiště
7. Starý přístav
Doprovodný text

042-064 Jugoslávie - DUBROVNÍK II 

Dubrovník je bezesporu nejkrásnějším městem jižní Dalmácie. Malebné, ale neúrodné okolí Dubrovníka vedlo jeho obyvatele od pradávna k námořnictví a obchodu. Díky tomu patřil Dubrovník ve středověku k nejbohatším městům na pobřeží Jadranu. Už od počátku století měl vlastní vodovod, lékárnu, nemocnici ba i starobinec. V jeho manufakturních dílnách se od konce 14. století zpracovávala vlna a kůže, odlévaly zvony a dokonce i děla. Také v kultuře zaujímal Dubrovník významné postavení. Měl vynikající školy, skvělé divadlo a byl sídlem celé řady věhlasných umělců, zvláště malířů. Už tehdy se Dubrovník budoval podle důmyslně vypracovaných plánů, stavěly se paláce, kostely, kláštery a pomníky, jimž se návštěvníci podivují podnes. 

Ale v druhé polovině 17. století postihla Dubrovník hrůzná přírodní katastrofa - zemětřesení, při kterém zahynuly tři pětiny obyvatel, mnoho obytných domů se ocitlo v troskách, i některé významné veřejné budovy byly zemětřesením značně poškozeny. Jen zvolna se Dubrovník vzpamatovával z této zkázy a opravdové obnovy své krásy se město dočkalo až po osvobození Jugoslávie. 

Dnes je Dubrovník cílem nesčetných turistů ze všech končin světa. Každoročně se tu konají velkolepé festivaly, od lidového umění až po symfonické koncerty a výpravné opery. Dubrovník vábí návštěvníky nejen krásou obnovených a pečlivě udržovaných historických budov, ale i malebností přírodního prostředí. Má též skvělé klimatická podmínky - průměrně až 240 slunečných dnů v roce - a průzračné vody Jadranu dávají příležitost k osvěžující koupeli. Dubrovník je město, kde se v dokonalém souladu snoubí krásy historických památek s věčným půvabem modrého Jadranu. Právem tedy patří k nejnavštěvovanějším městům Jugoslávie. 

 

K obrázkům (foto Ladislav Jalovec): 

1. Pohled na část města od bývalé pevnosti. Domy s červenými střechami, zasazené do zeleně strání, a modrá barva moře jsou typickými znaky celého Dubrovníka. 

2. Stradum, část hlavní tepny starého Dubrovníka, nazývané též Placa. Na návrší v pozadí část rakouské pevnosti a po levé straně televizní anténa. 

3. Placu obklopují významné architektonické památky. Jednou z nich je i stará radnice. 

4. Jako všechna stará slavná náměstí i Placa má své holuby. 

5. Starý Dubrovník si zachoval několik typických úzkých uliček, vroubených neomítnutými starobylými domy. 

6. Pestrobarevný trh se stánky čerstvé zeleniny. 

7. Starý přístav. Tři mohutné oblouky jsou zbytek bývalého velkého arzenálu; dnes je z arzenálu Gradska kafana. 

Home