Detail anglicky Messina
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 042-044
Země Itálie
Světadíl Evropa
Foto Antonín Srch
Výr.číslo Q-05-61342
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Messina
2. Fontána d'Orione
3. Galerie umění
4. Piazza del Duomo
5. Zvonice
6. Rybářská loď
7. Průplav
Doprovodný text

042-044 MESSINA 

Messina, město v nejvýchodnějším cípu Sicílie, má starou a pestrou minulost. Na jejím místě, na břehu úzkého průlivu mezi Sicílií a Itálií, vystavěli si před více než 2.700 lety piráti osadu, ze které ovládali mořskou úžinu a jediná tudy proplouvající loď nebyla před nimi jista. Teprve asi o tři sta let později udělali konec jejich řádění řečtí Masséňané, pirátskou osadu rozvrátili a na jejím místě vybudovali přístav a město, kterému dali své jméno. 

Poloha Messiny je strategicky velmi výhodná; kdo je pánem Messiny, má v rukou i průplav. To bylo předností i neštěstím tohoto města, protože kdekterý vládce Středomoří chtěl mít Messinu ve svých rukou. A tak se v ní střídali Rekové s Římany, Saraceni s Normany, Španělé s Francouzi, až konečně slavný revolucionář Guiseppe Garibaldi získal Messinu pro Itálii. 

Války však nebyly jediné, co Messinu sužovalo. Jednou ji postihl mor, podruhé cholera, a téměř stálou hrozbou byla a je nedaleká sopka Etna a zemětřesení. Těch zažila Messina už několik, poslední, při kterém zahynulo několik tisíc lidí, roku 1908. Proto se v nové Messině nestaví vysoké domy. 

Dnešní Messina opět žije hlavně ze své výhodné polohy, z paroplavby a z obchodu. Z jejího přístavu stále vyjíždějí přepravní lodi, tak zvané traillery, které převážejí přes mořskou úžinu vozidla všeho druhu, se zbožím i turisty. V Messině se konají mezinárodní veletrhy, a Messina i její okolí je stálým cílem tisíců návštěvníků. 

 

K obrázkům: 

1. Messina se malebně rozložila na pobřeží mořské úžiny a na svazích hor, střežících průplav. 

2. Náměstí s fontánou d'Orione z roku 1547. 

3. Galerie umění, Museo Nazionale, uchovává byzantské mozaiky, křídlový oltář Antonella Messinského, obrazy Caravaggiovy a mnoho archeologických nálezů. 

4. Náměstí Piazza del Duomo, spojené korsem s náměstím Antonello, tvoří srdce města. 

5. Zvonice s orlojem je mladšího data, pochází z roku 1933, ale samotná katedrála, kterou zdobí, je z doby Rogera II., to je z počátku 11. století. 

6. Rybářské plavidlo, typické pro všechny sicilské břehy. Loví se tu různé druhy ryb, mezi nimi i mečouni, chobotnice, sepie, krabi, raci a jiné. 

7. Messinský průliv měří v nejužším místě jen necelých 3.150 metrů. Proud je tu silný, nepravidelný a kdysi tu mnoho lodí ztroskotávalo. V poslední době vznikl v Itálii záměr překlenout úžinu mostem. 

Home