Detail anglicky Montblank II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 041-016
Země Francie
Světadíl Evropa
Foto Horst Bauer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Hory
Obrázky
Pictures
1. Ledovcový zlom
2. Ledovcová trhlina
3. Výstup na Mt. Maudit
4. Z ledovce Bosson
5. Západní stěna Montblanku
6. Chata Vallot
7. S vrcholu Montblanku
Doprovodný text

041-016 MONTBLANK II 

V doprovodu k stereokotoučku MONTBLANK I je podrobně vylíčena historie prvního výstupu na tuto nejvyšší horu Evropy. Podařil se roku 1786 místnímu horalovi J. J. Balmatovi, který byl za tento výkon povýšen do šlechtického stavu s titulem "Du Mont Blanc". 

Dnes je oblast Montblanku velmi vyhledávána a hory, jímž domorodce dříve říkali "Prokleté", (Monts Maudits), se staly pro dříve chudé horaly dobrodiním. Osady se rozrostly o stavby hotelů, penziónů a horských chat; některé, např. obec Chamonix, se mění na světoznámé turistické středisko. 

Dřív tu bylo živobytí těžké a pracovních příležitostí málo; nyní je většina zdejších lidí zaměstnána ve službách turistických zařízení. A mnoho mužů plní odpovědný úkol horských průvodců, protože stále přibývá těch, kteří chtějí k temeni Montblanku ne jen vzhlížet, ale vystoupit na jeho vrchol. 

Nejlehčí, tak zvaný normální výstup na Montblank, není technicky obtížný, ale vyžaduje značnou fyzickou zdatnost. Současně je třeba věnovat velkou pozornost možnostem nebezpečí, která vyplývají z velké nadmořské výšky a hlavně z náhlých změn počasí. Někdy ohrozí horolezce i jen zhoršená viditelnost, ztěžující orientaci v složitém terénu; zvlášť nebezpečné jsou laviny a pády ledovcových zlomů a sněhových mostů, navátých přes trhliny v ledovém masívu. 

Oblast Montblanku je stále hojně navštěvována. Láká hustou sítí vysokohorských a horolezeckých cest, od nenáročných až po mimořádně těžké výstupy. Celé široké okolí Montblanku je pro vysokohorské turisty, lyžaře a horolezce pravým rájem. 

 

K obrázkům (foto Horst Bauer): 

1. Ledovec je málokdy celistvý a hladký. Podle nerovnosti pokladu, na kterém je uložen, vzniká velké množství trhlin a celý povrch ledovce je hrubě zvrásněný. Na snímku je ledovec Vallée Blanche, v pozadí skalní žebra a visuté ledovce na štítech Mt. Blanc du Tacul a Mt. Maudit. 

2. Typická ledovcová trhlina. Rozměry těchto trhlin jsou velmi různé a jsou-li zakryty sněhem, představují velké nebezpečí pro horolezce. 

3. Mt. Maudit znamená zlobná hora. Ani tentokrát nezůstala své pověsti nic dlužna; ostrý mráz a ledový vítr ztěžují výstup lanového družstva. 

4. Ledová krása věží na Bossonském ledovci je podmanivá a okouzlující. Pohybem ledovce se staré útvary bortí, mizí a vznikají nové, neméně roztodivné. Je to monumentální amfiteátr, jehož tvary se zpomaleně mění. 

5. Také západní stěnu Montblanku pokrývají mohutné vrstvy bělostného sněhu. 

6. Pod vrcholem Montblanku je na skalním zubu umístěna chata Vallot. Zhotovena je z hliníkového plechu a její vybavení je velmi skrovné - jen několik lůžek a přikrývek. Chata slouží jako útulek za nepohody a zvratu počasí, nebo k přenocování před výstupem a při sestupu. 

7. S vrcholu Montblanku je vidět až do Francie, Itálie a Švýcarska. Pohled na velehorskou říši s výše 4.808 metrů je nezapomenutelný zážitek. 

Home