Detail anglicky Mongolsko II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 038-012
Země Mongolsko
Světadíl Asie
Foto Horst Bauer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Státy
Obrázky
Pictures
1. Žavchlant
2. Cecerleg
3. Interiér jurty
4. Palác Bogdogégena
5. Pastevec koz
6. Velbloudi
7. Stádo yaků
Doprovodný text

038-012 MONGOLSKO II 

Mongolská lidová republika leží na náhorní planině mezi SSSR a Čínou. Měří 1531000 km2, tedy dvanáctkrát víc než ČSSR, ale má jen asi půl druhého miliónu obyvatel. Území dnešního Mongolska bylo osídleno už od pradávna. Žily tu kočovné kmeny, které na počátku 13. století sjednotil Temüdžin, známý pod jménem Čingischán, jenž v krátké době vytvořil mohutnou říši, která zasahovala až do Evropy. Po jeho smrti se i jeho říše brzy rozpadla a v dalších stoletích vládli Mongolům místní a někdy i cizí feudálové, válečníci a církevní hodnostáři. Už roku 1921 si mongolský lid vydobyl revoluční cestou zřízení nezávislé Mongolské lidové republiky. 

Mongolsko je od nás vzdáleno přes 7 000 km a přesto nás k němu váže upřímné přátelství. Pomáháme mu budovat průmysl, dovážíme různé stroje; Mongolsko nám dodává některé suroviny, zvláště vlnu a kůže. Za posledních 50 let učinilo Mongolsko ve svém vývoji obdivuhodný pokrok. Odstranilo dříve tak častý hlad a téměř zlikvidovalo negramotnost; zavedlo povinnou bezplatnou školní docházku, zřídilo řadu odborných škol a položilo základ k Vysokým školám. Za pouhých 50 let bylo v Mongolsku učiněno ve prospěch lidu víc, než v mnoha jiných zemích za celá staletí. 

Obrovská rozlehlost Mongolska, odlišnost jeho přírody, svérázný lid a jeho osobitý způsob života, to vše budí v nás touhu po poznání této stále ještě málo známé země. Naše snímky dávají příležitost alespoň nahlédnout do nejzajímavějších koutů Mongolska a do života jeho lidu. 

 

K obrázkům (foto H. Bauer): 

1. Krajské město Žavchlant je hospodářským, politickým a kulturním centrem oblasti velké jako ČSSR. Krajina v pozadí je typická pro celé střední a severní Mongolsko. 

2. Jméno města Cecerleg, přeloženo do češtiny, znamená "Zahrádka". Leží pod zvrásněným pohořím, pokrytým na severních svazích řídkými modřínovými porosty. V popředí je řada jurt, typických mongolských obydlí. 

3. Pro rozměry jurty platí od pradávna ustálený řád: výška stěny je dva metry, průměr jurty osm až deset metrů. Stavba je obrácena vždy východem na jih, pravá její část, tj. východní, přísluší ženám, západní mužům. Severní stěna jurty bývala v minulosti posvátná; dnes je vyhrazena nejcennějším předmětům rodiny. V popředí snímku jsou kamínka, ve kterých se topí argalem, sušeným zvířecím trusem. 

4. Palác posledního Bogdogégena, vládce Mongolska, je nyní přeměněn v muzeum. Palácový areál se skládá se sedmi chrámů a dvoupatrového domu, bývalé residence Bogdogégena. Umělecké řezby a malby jsou dílem mongolského umělce Bagadžava. Vstup chrání sedmistupňová střecha, která je, jakož i celá stavba ze dřeva, bez použití jediného hřebíku. 

5. Pastevectví je v Mongolsku velmi rozšířeno. Chov skotu skýtá nejen mléko, ale i vlnu, kůži a především maso, které je pro mongolský lid hlavní potravou. 

6. Nomád - pastevec se skupinou nákladních velbloudů v mongolské polopoušti. V tak zvané "Zemi trávy" stále ještě slouží velbloudi k přepravě nákladů. 

7. Stádo yaků, horských turů, v průsmyku "Díků vzdání". Yak se pěstuje pro velmi tučné mléko, které obsahuje až 12 procent tuku, pro maso a kůži. V horských oblastech se používá yaků též k přepravě břemen. 

Home