Detail anglicky Filipíny II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 038-006
Země Filipíny
Světadíl Asie
Foto Jan Špáta
Výr.číslo Q-05-71351
Žánr Státy
Obrázky
Pictures
1. Osada u řeky
2. Vesnice na kůlech
3. Vodní buvol
4. Mlácení rýže
5. Kokosová palma
6. Chladivý doušek
7. Sopka Mayon
Doprovodný text

038-006 FILIPÍNY II 

Filipínské souostroví leží severně od rovníku mezi Borneem a Tchajwanem, obléváno Jihočínským mořem a Pacifickým oceánem. Tvoří je na 7.000 ostrovů a ostrůvků, z nichž největší se jmenuje Luzon. Plocha všech filipínských ostrovů (299.681 km2) je jen o málo menší než Itálie a žije na nich 27,556.000 obyvatel. Hlavním městem je Quenzon City (135.000 obyvatel), ležící na ostrově Luzon, ale největším městem Filipín je Manila, která má 1,200.000 obyvatelů. Filipíny byly od druhé poloviny 16. století španělskou kolonií. Roku 1898 se na krátko osvobodily a byly první demokratickou republikou Asie, ale už roku 1901 je napadli Američané a Filipíny se staly kolonií USA. Teprve od roku 1946 mají formální nezávislost, ale jsou stále v područí USA. 

Filipíny patří k oblastem s velkým množstvím dešťů; zatím co u nás naprší ročně průměrně 500 mm, na Filipínách skoro čtyřikrát tolik: 1990 mm. Časté deště daly vznik mnoha potokům a řekám, krátkým, ale bohatým na množství vody; proto venkovští domorodci budují svá dřevěná obydlí většinou na kůlech, aby se chránili před záplavami. 

Nejběžnějším zaměstnáním Filipínců je zemědělství; pracují buď jako námezdní dělníci na plantážích, kde se pěstuje rýže, kukuřice, cukrová třtina, banány, tabák, manilské konopí a různé tropické koření, nebo obdělávají vlastní, většinou drobná políčka, osázená většinou rýží, která tvoří základ jejich každodenní potravy. 

Filipínci, potomci malajských kmenů, jsou menší postavy, štíhlí, snědí, černoocí a vypadají až do stáří téměř jako děti. Tím víc se musí Evropan obdivovat jejich pracovitosti a houževnatosti, s jakou budují i na hornatých svazích své země terasovitá políčka pro pěstování rýže. Zvláštní obdiv si zaslouží důmyslné způsoby, kterými tato svá políčka zavlažují. Pracuji většinou s primitivním nářadím. Jejich pomocníkem je vodní bůvol, který jako jediný z živých tahounů snáší teplo tropů. 

 

K obrázkům : 

1. Jako všude i na Filipínách je většina osad rozložena podél vodních toků. 

2. Protože výška vody ve filipínských řekách často kolísá, staví domorodci svá obydlí na kůlech. 

3. Vodní bůvol, trpělivý pomocník zemědělců při obdělávání polí. 

4. Rýže se ještě v mnoha oblastech mlátí velmi primitivním způsobem. 

5. Vylézt na vysoký a hladký kmen kokosové palmy je jen zdánlivě snadné; filipínští chlapci se touto dovedností rádi Evropanům pochlubí. 

6. Doušek mléka z čerstvě utrženého kokosového ořechu osvěží i v největším tropickém vedru. 

7. Pohled z kokosového háje na sopku Mayon je stejně malebný, jako hrozivý. Sopka Mayon je dosud živá a má na svědomí životy mnoha obyvatel svého okolí. 

Home