Detail anglicky Thajsko II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 038-003
Země Thajsko
Světadíl Asie
Foto Jan Špáta
Výr.číslo Q-05-61606
Žánr Státy
Obrázky
Pictures
1. Buddhistický chrám
2. Buddhistický mnich
3. Buddhistický klášter
4. Prodavačka ovoce
5. Thajská restaurace
6. Pouliční kuchyňka
7. Děvče z Bangkoku
Doprovodný text

038-003 THAJSKO II 

Majitelé stereokotoučků THAJSKO I se už dověděli, že Thajské království leží uprostřed poloostrova Zadní Indie, měří 514.000 km2, a má na třicet miliónů obyvatel. Budete-li hledat Thajsko na starších mapách, najdete je ještě označeno jménem Siam. Tento název byl odvozen od původního slova sayam, což znamená hnědý. Nahnědlá je pleť místních obyvatel, hnědá až hnědorudá je i půda v thajských rovinách a údolích, a stejné zbarvení má i voda v dolních tocích thajských řek, jež sebou unáší prsť splavenou z rýžovišť. 

Obdělané půdy není v Thajsku mnoho, jen asi desetina celkové výměry, vhodné pro zemědělské využití, a hlavním produktem je rýže. Thajsko je mezi světovými vývozci rýže na prvním místě. Dále se tu pěstuje cukrová třtina, čaj, káva, bavlna, různé druhy tropického ovoce a koření. Přes polovinu země pokrývají pralesy s mnoha druhy vzácných dřevin a na jejich pokrajích roste i hevea, gumovník; také ve vývozu surového kaučuku je Thajsko mezi nejdůležitějšími vývozci. 

V thajských pralesích žije mnoho tropické zvěře, z šelem i tygři. Mezi zvlášť důležité obyvatele thajských pralesů patří sloni, kteří se loví, krotí a užívá se jich při zemědělských pracích, zvláště při kácení a dopravě dřeva. 

Hlavní město Bangkok, označené na starých mapách ještě jako Krung-Thep, má už půl druhého miliónu obyvatel. Jeho jádro tvoří tak zvaný Palác prvního krále, ohromný komplex budov obklíčený půl druhého kilometru dlouhou zdí a zahrnující kromě obydlí královské rodiny též několik chrámů, většinou nádherně vyzdobených a na mnoha místech pozlacených. Méně zdobné a bez pozlátka jsou obydlí statisíců obyvatel města, žijící na řece Menamu, která městem protéká rozvětvena do několika ramen, propojených velkým množstvím průplavů. Jejich jediným obydlím jsou loďky a čluny, které v některých místech skoro neprostupně pokrývají hladiny vodních toků. Pohled na nesčetné množství obydlených plavidel je jistě zajímavý a vysloužil Bangkoku honosný titul Asijské Benátky, ale stačí podívat se na život obyvatel plovoucích obydlí z blízka a je po romantice; voda protékající miliónovým městem ani nemůže být čistá a přesto se v ní myje všechno nářadí a jídelní příbory, děti se v ní koupou a dokonce se jí užívá na vaření. 

Ale přes ne právě hygienické podmínky života velké části obyvatel jsou Siamci většinou čistotní a pohlední lidé, a siamská děvčata prý dokonce patří mezi nejpůvabnější na světě. 

 

K obrázkům: 

1. Nejkrásnější budovy Bangkoku jsou vedle královského obydlí chrámy zasvěcené Gautamu Buddhovi. 

2. Významnou kastu tvoří v Thajsku budhističtí mnichové. 

3. V oblasti Paláce prvního krále je několik klášterů, obývaných buddhistickými mnichy. 

4. Prodavačky ovoce nosí celý svůj obchůdek na dvou ošatkách zavěšených na vahadle. 

5. Thajská restauračka, kde se připravují pokrmy přímo před očima zákazníků. 

6. Pro přípravu thajských jídel se používá mnoho různých druhů exotického koření. 

7. Thajské děvče - ošetřovatelka z bangkokské nemocnice - na potvrzení toho, že jsou thajská děvčata opravdu hezká. 

Home