Detail anglicky Kjóto
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 026-010
Země Japonsko
Světadíl Asie
Foto B. Kroupová
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Kjóto
2. Císařský palác
3. Vstupní brána
4. Heian Shrine
5. Kamenná zahrada
6. Chrám Byodoin
7. Chrám Kiomizu
Doprovodný text

026-010 KJÓTO 

Starobylé, důstojné a tisícileté město Kjóto, ležící na japonském ostrově Honšú, bylo po městě Nara a před Tokiem, téměř deset století hlavním městem Japonska. 

Hlavním městem se stalo v roce 782, kdy oficiálně ze strachu před působením duchů mrtvých, spíše však v důsledku sílící moci budhistických sekt a intrik mocných rodů blízkých císařskému dvoru, se císařské sídlo přemístilo z města Nary, do nově postaveného města, do Kjóta, což japonsky znamená - Hlavní město. 

V době, kdy město vznikalo, v době Heian, japonský dvůr ještě ve všem napodoboval čínský styl a tak Kjóto má čínský ráz - rovné, pravoúhlé ulice. 

V Kjótu jsou historické památky promíchány se všedností a novostí našich dnů. Historických staveb, chrámů, svatyň, paláců, zahrad má Kjóto nespočet. 

Blízkost císařského dvora již za starých časů, kdy bylo Kjóto hlavním městem, lákala nejdovednější řemeslníky, aby se ve městě usadili a nabízeli zboží prvotřídní kvality, dokonalé po všech stránkách. Tak se v Kjótu vyvinulo několik vyspělých uměleckých řemesel, která přetrvávají dodnes. Předměty z černého, zlatého, stříbrného, či temně červeného laku s vysokým leskem, porcelán, kamenina, hedvábí, může návštěvník nejen v Kjótu koupit, ale i vidět na vlastní oči, jak se dělají. Kjótské dílny uměleckých řemesel, i když moderně zařízené, patří mezi historické památky města. 

 

Text k obrázkům: 

1. Z kjótské věže je dokonalý rozhled na město, kde se prolíná všude nové se starým. Odevšad je možno vidět prohnuté střechy chrámových síní, pagodu, či starobylou uličku. 

2. Teoreticky nejstarší stavbou v Kjótu by měl být císařský palác, který dal postavit císař Kammu, v roce 794. Ve skutečnosti tento palác několikrát vyhořel. Naposledy byl postaven v roce 1855 na jiném místě v původním slohu. Stojí ve velké zahradě, obehnán dlouhou zastřešenou zdí. 

3. Jedna ze vstupních bran do císařského paláce bohatě zdobená. 

4. Heian Shrine byl vybudován v roce 1895 k výročí 11. století od založení Kjóta. Stavby ve svatyni jsou kopiemi z Hejan Kjóta z 8. - 12. století. 

5. Jednou ze zahrad vytvořenou podle zásad učení Zen, je kamenná zahrada chrámu Rjóanží. Vchází se do ní domem, v pantoflích, což působí velmi domácky. V obdélníkovém prostoru je upravená plocha hrubého písku, z něhož čnějí jen kameny, malé i velké. Jedinou zelení jsou lišejníky a mech. Kameny jsou symbolem ostrovů, písek symbolem moře. 

6. Hlubokým zážitkem je návštěva japonských zahrad s jejich nedostižnou nádherou a prostou filozofií přírody. Návštěva v jejich prostředí odvádí od starostí všedního života k jakémusi klidnému rozjímání. 

7. Žádné druhé město na světě nemá tolik budhistických chrámů jako Kjóto. Jsou to většinou obrovské dřevěné stavby s masivními sloupy a širokými, jemně prohnutými střechami. Jedním takovým je Kiomizu temple stojící na lesnatém pahorku, odkud je krásný pohled na celé Kjóto. 

Home