Detail anglicky Džajpur
Detail
Označení 026-009
Země Indie
Světadíl Asie
Foto Ivo Hlaváček
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Vstupní palác
2. Muzeum tkanin
3. Zlacená brána
4. City Palace
5. Nádvoří
6. Džantar Mantar
7. Vstupní palác
Doprovodný text

026-009 DŽAJPUR - Indie 

Džajpur, hlavní město indického státu Rádžasthán, leží asi 300 km jihozápadně od Dillí, má na 450.000 obyvatel a považuje se za nejkrásnější město celé Indie. Založil je r. 1728 mahárádža Džai-Singh II. a dal je ohradit vysokou zdí, prolomenou sedmi bronzovými branami. 

Za ochrannou zdí dal vybudovat přímo pohádkově nádherné, přepychové sídlo pro sebe a příslušníky svého rodu, několik chrámů a početná, ale velmi skrovná obydlí pro své poddané. 

Palácové stavby Džajpuru udržují stovky sloužících a řemeslníků stále v bezvadném stavu, i když jejich dnešní majitel je v diplomatických službách Indie a zdržuje se většinou v Evropě. V rozlehlých síních džajpurských paláců se konávají státní bankety a korunovační ceremoniely a v části budov je umístěna správa města a parlament Rádžasthánu. 

Bývalá citadela na okraji palácového areálu a slévárna děl a kulí slouží dnes již jinému účelu, ale kamenná hvězdárna, zvaná Džantar Mantar, i když se zcela vymyká našim představám o hvězdárně, ukazuje pohyby vesmírných těles stále stejně přesně, jako před více než osmi sty lety, kdy vznikla. 

Při pohledu na rozlehlé a přezdobené paláce mahárádžů nelze však nemyslet na prosté řemeslníky a dělníky, jichž ruce všechnu tu krásu vytvořily - a na to, jak ještě dnes bydlí a žijí jejich potomci. 

 

K obrázkům (foto Ivo Hlaváček): 

1. Jeden z vchodů do areálu mahárádžových paláců, které tvoří téměř celou sedminu města Džajpuru. 

2. V tomto paláci dal mahárádža zřídit museum tkanin, výšivek a odívání. Jsou tu i výšivky tak jemných vzorů, že je nelze odlišit od malby, i přehozy posázené perlami a drahokamy. 

3. Část mahárádžovy stráže hlídá vstup do vnitřního nádvoří. Masivní vstupní dveře jsou silně pozlacené a jsou ukázkou kovotepeckého umění. 

4. Dominantní budovou mahárádžova paláce je sedmiposchoďová stavba zvaná "City Palace". Nynější mahárádža, který je v diplomatických službách a většinou v Evropě, zpřístupnil část paláce pro veřejnost. 

5. Jedno z nádvoří mahárádžova paláce. Při pohledu na nádheru feudálních paláců je nemožno nevzpomínat na chudobu obydlí prostých Indů. 

6. Astronomická pozorovatelna Džantar Mantar poblíž mahárádžova paláce byla zbudována za panování Jai Singha v 11. století. Jednotlivé stavby sloužily k měření času a pohybů slunce, měsíce a hvězd. 

7. Na mramorových plochách astronomických staveb jsou patrny čáry, které v určitých obdobích směřují k určitým hvězdám. 

Home