Detail anglicky Rangún - Šweitigoumská pagoda
Detail
Označení 026-004
Země Barma
Světadíl Asie
Foto Luděk Švestka
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Památky
Obrázky
Pictures
1. Lev u vchodu
2. Schodiště
3. Kaple kolem pagody
4. Kaple - detail
5. Hlavní pagoda
6. Nádvoří
7. Ležící Buddha
Doprovodný text

026-004 RANGÚN - ŠWEITIGOUMSKÁ PAGODA - Barma 

Rangún je hlavním městem Barmského svazu, leží v horní části delty řeky Iravadi a má téměř milión obyvatel. Z nedalekého přístavu se vyváží textil, rýže, nafta, ruda, kožedělné výrobky a vzácné druhy dřev. Rangún je také sídlem vlády Barmského svazu, kde dlouhá léta působil jako ředitel kanceláře předsedy vlády Sithu U Thant, nynější generální tajemník Organizace spojených národů. Rangún je kulturním střediskem země, má universitu a techniku. 

Z minulých dob se zachovalo ve městě několik cenných stavitelských památek, z nichž daleko nejkrásnější je Šweitigoumská pagoda, vůbec největší budhistická pagoda na světě, založená údajně asi před 2500 lety. Pagoda byla průběhem staletí neustále zvětšována, byly přistavovány nové svatyně a menší pagody - králové, kněží i prostí lidé věnovali peníze, zlato i umělecké předměty k jejímu zkrášlení a výzdobě. Pagoda, z daleka viditelná, je vybudována na 50 m vysokém pahorku uprostřed širé barmské nížiny a je jedním z nejvíce navštěvovaných poutních míst příslušníků budhistické víry. Podle pověsti je v pagodě uloženo osm Buddhových vlasů. Pro všechny věřící i návštěvníky platí přísný zákaz nošení obuvi v celém areálu svatyně. 

Vchod do pagody je střežen dvěma obrovskými okřídlenými lvy, tzv. leogryfy, typickou ozdobou barmských chrámů. Schodiště, kryté bohatě řezbářsky zdobenou střechou, vede na mramorovou plošinu, skoro 300 m dlouhou a asi 200 m širokou, v jejímž středu je hlavní, zcela pozlacená pagoda, vysoká 109 m. Kolem podstavce, který má přes 400 m v obvodu, a po celém nádvoří se rozprostírá bezpočet chrámů, menších pagod, kaplí se sochami Buddhy a fantastickými zvířaty. Různé národy, rasy, buddhistické směry a sekty mají zde totiž své vlastní svatyně a obětní místa. V dekoraci se střídá zlacení s pestrou malbou, skvělou řezbou, vykládáním polodrahokamy a barevnými skly. 

Právem je proto Šweitigoumská pagoda nejen vyhledávaným poutním místem, ale i světoznámou uměleckou památkou. 

 

K obrázkům (foto Dr. L. Švestka): 

1. Okřídlený lev u hlavního vchodu do Šweitigoumské pagody, v pozadí vpravo špice hlavní, zcela pozlacené pagody. 

2. Jedno ze čtyř krytých přístupových schodišť, vedoucích na nádvoří s hlavní pagodou a ostatními buddhistickými svatyněmi. Po obou stranách schodišť jsou četné stánky prodavačů květin, svící, tepaných předmětů, dřevořezeb, gongů a hraček. 

3. Nesčetné množství různých typů menších buddhistických kaplí obklopujících hlavní pagodu. Každá kaple a menší pagoda je určena různým náboženským obřadům přesně podle buddhistických předpisů a zvyklostí. 

4. Detailní pohled na jednu z kaplí. 

5. Hlavní pagoda (barmsky "stúpa") 109 m vysoká, pozlacená několikacentimetrovou vrstvou zlata. Pagoda je uvnitř plná - bez vnitřního prostoru. V základech jsou uchovány posvátné relikvie - podle pověsti osm Buddhových vlasů. 

6. Mramorové nádvoří s přilehlými většími chrámy, v popředí dva buddhističtí mniši do hola ostříhaní, v typicky šafránově zabarvených hábitech. 

7. Vnitřní prostor jedné z větších svatyň se sochou ležícího Buddhy, v pozadí další, sedící sochy rozjímajícího Buddhy. Na stěnách náboženské nápisy v barmském jazyce. 

Home