Detail anglicky EXPO 70 - III
Detail
Označení 027-004
Země Japonsko (1970)
Světadíl Asie
Foto Zdeněk Stuchlík
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Výstavy
Obrázky
Pictures
1. Celek
2. Holandsko
3. Švýcary
4. Alžír
5. Indie
6. Filipíny
7. Expoland
Doprovodný text

027-004 EXPO 70 III - Japonsko 

Kdyby se po světové výstavě v Montrealu konala další výstava ve Francii, Švédsku nebo Anglii, bylo by to zcela přirozené. K velkému překvapení se však přihlásilo Japonsko, které se rozhodlo jako první upořádat světovou výstavu na asijské půdě. Za ideové téma EXPO 70 určili japonští pořadatelé heslo "Za pokrok a harmonii lidstva", pro vnější symbol výstavy zvolili stylizovaný květ sakury a pozemek pro výstaviště vybrali nedaleko města Ósaky. 

Kromě výstavních prostranství zřídili i rozměrná umělá jezera, aby vodní plochy zmírňovaly suché letní vedro. Pro spojení třímiliónové Ósaky s výstavištěm vybudovali dálnici a podzemní dráhu. Při jejím budování došlo k výbuchu, který si vyžádal 88 obětí. Byla to chmurná tragedie před tak slavnou událostí. Ale japonští pořadatelé se nedali odradit. 

Uspořádáním EXPO 70 sledovali dva hlavní cíle: představit se světu jako vysoce vyspělá průmyslová země a současně dát obyvatelstvu Japonska příležitost k nahlédnutí do světa, koncentrovaného ve výstavních exponátech. Obojí se pořadatelům zdařilo. Ze vzdáleného světa přijelo na japonské ostrovy v době EXPO 70 1,700.000 zahraničních návštěvníků a Japonců přišlo na výstavu přes 60 miliónů. Je to úctyhodný počet, i když víme, že má Japonsko v této době už na sto miliónů obyvatel. 

Typicky japonské bylo zakončení EXPO 70: Na nádvoří ósackého starobylého hradu uložili hluboko do země hermeticky uzavřenou nádobu s více než dvěma tisíci předměty, typickými pro dnešní dobu. Je v ní např. miniaturní televizor, současné výtisky novin, mince, ale též magnetofonová páska s nahrávkami Beatles a dokonce i dámská kabelka s obvyklými ženskými potřebami. 

Pak se pořadatelé a zaměstnanci výstaviště naposledy sešli na festivalovém prostranství, kde zasadili pamětní sakuru, kolem které zatančili a zazpívali stejnojmennou píseň Sakura, sakura... 

Měli důvod ke zpěvu i k tanci: Výstava v Ósace, jako jedna z mála světových výstav nekončila ztrátou, ale ziskem. 

Konečně se japonským pozdravem "Sajonara" - česky "Na shledanou" rozešli. 

 

K obrázkům (foto Zd. Stuchlík): 

1. Celkový pohled na jihozápadní část EXPO 70. V popředí vlevo pavilón zvaný Astrorama, vpravo pavilón koncernu Hitachi a v pozadí obrovský nafukovací pavilón koncernu Fuji. 

2. Holandský pavilón tvořily přesné geometrické hranoly. 

3. Před švýcarským pavilónem zářil obrovský symbol stromu, sestavený ze 32.000 skleněných dílků. 

4. Na pavilónu Alžírska převládala bílá barva, aby vhodně reprezentovala město, kterému se odedávna říká "Bílý Alžír". 

5. Pavilón Indie se podobal ohromnému bílému stanu. Před jeho vchodem byl stylizovaný hinduistický chrám a pestrobarevný symbolický obraz. 

6. Filipínský pavilón působil svou základní konstrukcí vznosně a tmavou barvou se nápadně odlišoval od ostatních pavilónů. 

7. Jako každá z posledních světových výstav měla i EXPO 70 svůj zábavní kout, zvaný EXPOLAND, s množstvím zajímavých atrakcí. Na snímku jízda na koníčcích uprostřed vodotrysků. 

Home