Detail anglicky Taškent
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 022-024
Země SSSR
Světadíl Asie
Foto Horst Bauer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Současnost a historie
2. Muzeum V.I.Lenina
3. Mosaika
4. Opékání šašlíků
5. Moderní čajovna
6. Původní čajovna
7. Taškent v noci
Poznámky

Na kotoučku je chybné označení 22-28

Doprovodný text

022-028 TAŠKENT - SSSR 

Taškent je jedno z nejstarších měst ve střední Asii; první zprávy o něm pocházejí už z 2. stol. před naším letopočtem. Vzrostl dík neobyčejně příznivé poloze, na starobylé křižovatce důležitých historických cest, vedoucích střední Asií z jihu na sever a ze západu na východ. 

V dobách carského Ruska byl Taškent správním střediskem turkestanské gubernie, která zahrnovala téměř celou střední Asii. Nyní je hlavním městem Uzbecké socialistické republiky (449.000 km2), je už o něco větší než Praha a během posledních pětiletek SSSR se vyvinul na významné kulturní a průmyslové středisko své země. 

Dlouho byly Taškenty dva: starý s úzkými a prašnými uličkami, nový s dlážděnými prostornými ulicemi a výstavnými domy. Obě tato města žila svým osobitým životem: ve starém Uzbekové, většinou drobní živnostníci, zemědělci a pěstitelé ovoce, v novém Rusové, převážně úředníci a vojáci. Tento rozdíl už delší dobu mizí a i ve starém Taškentu se ulice rozšiřují, dláždí a na volných prostranstvích se vysazuje zeleň. 

V dnešním Taškentě je universita, vedle technických vysokých škol řada odborných učilišť, divadlo, museum a několik kulturních institucí. Tamní průmysl zpracovává kovy, textilie a kůže. Značný význam má i pověstně dokonalá drobná rukodělná výroba. 

V současné době je Taškent největším městem Střední Asie. A protože leží v malebné oase, pravidelně zavlažované řekou Čirčik, a protože tamní architekti řeší jeho výstavbu s opravdovým vkusem, má předpoklady stát se i nejkrásnějším městem své oblasti. 

 

K obrázkům (foto Horst Bauer): 

1. Již první pohled na Taškent nenechává na pochybách, že jsme na prahu Orientu. Je příjemné posedět u chladivé vody, když slunce z neustále modrého nebe nemilosrdně pálí. 

2. I na všech nových stavbách se výrazně projevují bohaté kulturní a umělecké tradice; jejich architektonické a dekorativní prvky mají výrazně národní charakter. Na snímku je museum Vladimíra Iljiče Lenina. 

3. V roce 1966 postihlo Taškent silné zemětřesení. Mnoho domů, zvlášť ve starém městě bylo pobořeno. S obrovským úsilím se likvidují následky katastrofy a pokračuje se v nové výstavbě. Jakým způsobem se dají umělecky upravit zbytky zřícených budov, ukazuje snímek. 

4. Návštěva Taškentu bez šašlíku a čaje by byla neúplná. Konsumace šašlíku, což jsou na rožni pečené kousky skopového masa, je velká a skoro vždy je třeba si na tento téměř národní pokrm postát ve frontě. Na snímku vlevo se opéká šašlík nad korýtky s dřevěným uhlím. 

5. Taškent je též znám svými čajovnami - čaj-chárnami. Na snímku je nová moderní čajovna. Její architektura je velmi svérázná a vzdušná; dekorativní prvky jsou odvozeny z národního lidového umění. 

6. Ve staré části Taškentu jsou také ještě původní čajchárny. Je tu čisto a koberce, které pokrývají stupínek pro hosty, by byly ozdobou každého moderního bytu. Pití čaje je v Uzbekistánu stále obřadem. Čaj se tu pije silný, neslazený a připravuje se ze zeleného čaje. 

7. Interhotel Taškent. Na prostranství před hotelem ovlažuje vzduch moderní světelná fontána. 

Home