Detail anglicky Jerevan
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 022-023
Země SSSR
Světadíl Asie
Foto F. Dubčák
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. David Sasunský
2. Náměstí V. I. Lenina
3. Vládní budova
4. Muzeum
5. Matenadaran
6. Tržnice
7. Ararat
Doprovodný text

022-023 JEREVAN - Arménie - SSSR 

Hlavní město Arménské socialistické sovětské republiky, Jerevan, sahá svým původem do velmi dávné minulosti. Už před 2.750 lety byla na jeho místě založena pevnost Erebuni, což je starý název Jerevanu. Po první světové válce měl Jerevan jen asi 20.000 obyvatel, kteří bydlili v malých domcích, stěsnaných na nevelkém prostoru. Během posledních 40 let vzrostl počet jeho obyvatel na tři čtvrti miliónu a větší část Jerevanu byla přestavěna na skutečnou metropol Arménie se širokými třídami, krásnými parky a s velkým počtem škol všech stupňů, vědeckých ústavů i průmyslových závodů. 

Většina významných budov je postavena ve slohu, který tvořivě rozvíjí prvky staré arménské architektury. Stavebním materiálem je tu hlavně sopečný tuf, kterého je v Arménii velké množství. Je to lehká pórovitá hmota, která se snadno opracovává a vyskytuje se v odstínech barvy bílé, šedé, červené i černé. Charakteristickým rysem arménské architektury jsou polokruhovitě oblouky nad okny a dveřmi, připomínající románský sloh. 

Některé ulice v moderní části Jerevanu jsou široké jako Václavské náměstí v Praze a po většinu dne na nich panuje čilý dopravní ruch. Přepravu osob obstarávají autobusy, trolejbusy, tramvaje, velké množství taxíků a někde dokonce i lanová dráha. - Pro našince má v Jerevanu zvláštní půvab jízda trolejbusem; většina jich totiž byla vyrobena v ČSSR. 

 

K obrázkům (foto F. Dubčák): 

1. Socha Davida Sasunského, hrdiny ze starého arménského eposu, bojovníka za svobodu arménského národa proti Arabům. 

2. Náměstí V. I. Lenina s budovou předsednictva vlády. 

3. Detail architektury a bohaté ornamentální výzdoby vládní budovy. 

4. Museum, kde jsou uloženy vykopávky z období urartské říše, která byla současnicí říše asyrsko-babylonské. Reliéf v průčelí budovy znázorňuje urartského vládce a život v jeho říši. 

5. Malí arménští školáci před Matenadaranem, památníkem starého arménského písemnictví. Chlapec nese v červené tašce dva typické zdejší ploché chleby, které se pekou z bílé mouky. 

6. Ruch před vchodem do centrální tržnice, který zdobí zajímavá mosazná mříž. 

7. Pohled na večerní Jerevan s horou Araratem (5.156 m), na které podle biblické pověsti přistál Noe se svou archou. 

Home