Detail anglicky Bagdád
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 022-021
Země Irák
Světadíl Asie
Foto Robert Elischer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Mešita Mustansyria
2. Ulice řemeslníků
3. Mešita Ramadánu
4. Muzeum
5. Zlatá mešita
6. Třída Ar-Rašída
7. Bazar
Doprovodný text

022-021 BAGDÁD - Irák 

Bagdád leží v Mezopotámii na břehu řeky Tigridu a je hlavním městem Iráku. Byl založen skoro osm set let před naším letopočtem a jeden z jeho zakladatelů, chalíf Mansúra, ho nazval Městem míru. Pro jistotu ho dal však obehnat trojitými hradbami a proměnil tak Bagdád v nejbezpečnější město tehdejšího světa, odkud moc muslimských vládců sahala až hluboko do Evropy. 

Vrcholu slávy, moci a bohatství dosáhl Bagdád v 8. a 9. století, zvláště za vlády slavného chalífa Hárúna ar-Rašída. Byl to prý panovník moudrý, podporoval vědy a umění, a též statečný, který se dokázal ubránit i byzantskému císaři. Pro moudrost, rytířkost, odvahu a spravedlnost stal se Hárún ar-Rašíd hrdinou mnoha lidových pověstí a známé sbírky pohádek Tisíc a jedna noc. 

Později, když se Bagdád stal obětí nájezdů Mongolů, byla jeho moc zničena, ale stále zůstával střediskem islámské vědy a důležitou dopravní a obchodní křižovatkou. Jeho významné polohy si bylo vědomo i císařské Německo, které koncem minulého století, kdy Bagdád patřil k Turecku, rozhodlo se vybudovat tak zvanou bagdádskou dráhu, pro spojení Berlína, Istanbulu a Bagdádu s Perským zálivem. Stavbu této trati zahájili Němci, ale dokončili ji za první světové války Angličané. 

Dnes má Bagdád přes milión obyvatel, zaměstnaných hlavně při výrobě koberců a zpracování koží, ze kterých se tu vyrábí nejen obuv, ale též mnoho ozdobných předmětů. Oblíbenými suvenýry z pohádkového Bagdádu jsou výrobky stříbrníků a kovotepců, a nejdůležitějším vývozním zbožím bavlna, vlna, tabák a datle, které se dovážejí i k nám. 

 

K obrázkům (foto Robert Elischer): 

1. Mešita U. Mustansyria, která patřila ke komplexu bývalé stejnojmenné university. 

2. Jedna z typických ulic v řemeslnické čtvrti Bagdádu. První patra domů jsou vychýlena ze základní stavby, aby do místnosti padlo co nejméně přímých slunečních paprsků. V Bagdádě málo prší a v létě tam bývá přes 40 stupňů C ve stínu. 

3. Mešita zasvěcená muslimskému postu Ramadánu. Kopuli i minaret zdobí barevná mozaika. 

4. Muzeum, vybudované ve slohu staveb nedalekého Babylonu. Jsou zde vystaveny vykopávky ze starého Bagdádu a celé Mezopotámie. 

5. Zlatá mešita Al-Kadhimain. Její kopule i minarety jsou silně pozlaceny. 

6. Hlavní třída Hárúna ar-Rašída, která se táhne několik kilometrů. Jsou na ní banky, luxusní obchody i malé stánky se zeleninou a ovocem. 

7. Zákoutí jednoho z bagdádských bazarů, kde je z celého města nejrušněji. 

Home