Detail anglicky Damašek
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 022-018
Země Sýrie
Světadíl Asie
Foto Robert Elischer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Bulvár Aburumane
2. Římské sloupy
3. Mešita
4. Bazar
5. Amawi Omyad
6. Mešita, interiér
7. Prodavač
Doprovodný text

022-018 DAMAŠEK - Sýrie 

Damašek je nejen hlavní, ale i nejstarší město Sýrie. Období jeho vzniku není zatím přesně známo, ale zjištěno bylo, že byl už před třemi tisíci lety opevněn a že ho přesto král David dobyl. Pak se jeho držitelé střídali, několikrát byl téměř zničen a opuštěn, ale díky úrodnému okolí byl vždy znovu vybudován a obydlen. 

Národnost jeho zakladatelů neznáme, ale po Davidově vítězství ho osídlili hlavně židé, od 6. století muslimové a pak už sdílel většinou osudy Sýrie. Po jejím osamostatnění r. 1928 stal se jejím hlavním městem a je jím dodnes. Měl k tomu řadu předpokladů. Leží na křižovatce karavan i moderních dopravních spojů, patří mezi významná poutnická i kulturní centra muslimského světa a je i obchodním střediskem Sýrie. 

Damašek proslul odedávna některými výrobky a mnohým dal trvale své jméno. Na příklad damašek je tkanina, na které tvoří lesklá osnova na líci vzory; poprvé bylo tohoto způsobu tkaní použito v Damašku. Šavle, meče a dýky z damascenské oceli byly touhou všech středověkých rytířů a dnes všech sběratelů starých rekvizit. A už před mnoha staletími se v Damašku vyráběly jemně barevné skleněné nádobky, bohatě zdobené zlatem; podnes se tato technika napodobí pod názvem damašské sklo. 

Roku 1928 velký požár zničil značnou část Damašku, ale přesto zůstalo zachováno ještě mnoho významných památek na minulost. Nejstarší jsou zbytky paláců z doby římské a nejpočetnější mešity z pozdějších dob. 

Pro evropské návštěvníky mají zvláštní přitažlivost orientální tržiště a bazary; damašský bazar - súk patří po istanbulském k největším a nejzajímavějším. 

 

K obrázkům (foto Robert Elischer): 

1. Bulvár Aburumane ve vilové čtvrti Damašku, kde jsou umístěny převážně zastupitelské úřady cizích zemí. 

2. Zbytky paláce z doby římského panství, tj. z doby asi dvě stě let před naším letopočtem. 

3. Mešita Takyat Sultán Salim. Vznosné římské sloupy a umělecky zdobené architrávy vystřídaly minarety a kopule mešit. 

4. Damašský bazar, který je po istanbulském největší. 

5. Mozaikovou věžičku mešity Amawi Omyad podpírají sloupy ze starořímských paláců. 

6. Interiér mešity Amawy Omyad. Rozlehlou podlahu mešity pokrývají vzácné koberce. 

7. Pouliční prodavač limonády, kterou nosí v kovové nádobě na zádech. 

Home