Detail anglicky Dillí II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 022-016
Země Indie
Světadíl Asie
Foto Ivo Hlaváček
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Brána Indie
2. Sekretariát
3. Fontána
4. Rikši
5. Hinduistický chrám
6. Stará brána
7. Gándhího památník
Doprovodný text

022-016 DILLÍ II - Indie 

Snad žádné hlavní město světa neprošlo tolika změnami, jako Dillí, metropole Indické republiky. To není slovní nadsázka, ale opravdová skutečnost. Téměř všechna starší světová hlavní města vyrůstala kolem historického jádra, jímž bylo nejčastěji panovnické sídlo. Také všechna Dillí - a bylo jich už nejméně sedm - vyrůstala v blízkosti sídel vladařů, ale když se změnil vládce, často nový panovník opustil sídlo svého předchůdce, vybudoval si o pár kilometrů dál nové, obyvatelé starého města se přestěhovali za ním a stará Dillí postupně zanikala. Z některých zbyly už jen sotva patrné trosky. 

Dnešní Dillí je vlastně dvojí a obě se od sebe velmi nápadně liší. Staré Dillí, které v polovině 17. století počal budovat slavný vládce Sáhdžahán, je typické indické město s mnoha starobylými stavitelskými památkami. Stavbu Nového Dillí pod jménem New Delhi zahájili Angličané po první světové válce, kdy byli neomezenými vládci Indie. Obě Dillí se pochopitelně velmi liší. Staré je typicky orientální lidské mraveniště, většinou s úzkými ulicemi a uličkami, Nové Dillí, zvlášť jeho tak zvaná vládní čtvrt se rozkládá na rozlehlých volných prostorách, kde většinu plochy zabírají široké stromové aleje, travnaté palouky se záhony květin. Ve Starém Dillí se zachovala řada stavebních skvostů, z doby mughalských vládců, v Novém Dillí honosné administrativní budovy, postavené v anglo-koloniálním slohu. Tato dřívější sídla anglických guvernérů a jejich pomocníků slouží dnes presidentu, vládě, parlamentu a správním úřadům svobodné Indie. 

Náš kotouček obsahuje snímky s pohledy právě do této vládní čtvrti. 

 

K obrázkům (foto Ivo Hlaváček): 

1. Brána Indie, triumfální oblouk a památník obětí padlých v první světové válce. Stojí na začátku širokého moderního bulváru Rajpath, na jehož konci je presidentský palác. 

2. Sekretariát, stavba sestávající ze dvou protilehlých křídel, kterou vybudoval v koloniálním slohu Angličan sir Baker. Nyní tento komplex slouží jako úřední sídlo předsednictva indické vlády. 

3. Mezi presidentským palácem a dalšími vládními budovami stojí mohutná, moderně řešená kašna, k jejíž stavbě bylo použito typických indických materiálů: černého mramoru a červeného pískovce. 

4. Silné motocykly, přeměněné v rikši, které přivážejí indické návštěvníky k presidentskému paláci, který je v pozadí snímku. Autorem návrhu stavby, která byla původně sídlem anglického vícekrále, je Angličan sir Lutyens. Celý areál presidentského paláce je obehnán umělecky tepanou mříží. 

5. Chrám Lakshmi Naryan, zvaný též Birla Mandir, vybudovaný v roce 1939, je hlavní hinduistický chrám v Dillí. Je přístupný i cizincům, jen je třeba před vstupem do chrámu odložit obuv. 

6. Na rozhraní starého a nového města, kde jsou ještě zbytky hradebních zdí a stará brána, je několik menších parků. Za poledního vedra tu obyvatelé města rádi odpočívají. 

7. Památník velkého vůdce indického lidu a bojovníka za jeho svobodu, Mahátmá Gándhího, tvoří bloky černého indického mramoru. Památník hojně navštěvují nejen Indové, ale i cizí návštěvníci, aby se poklonili památce hlasatele "nenásilného odporu" proti britskému imperialismu a "vyrovnání" mezi hindy, muslimy a parii. Byl zavražděn roku 1948 členem polofašistické hinduistické organisace. 

Home