Detail anglicky Kyjev III
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 022-008
Země SSSR
Světadíl Evropa
Foto Miroslav Polák
Výr.číslo Q-05-61270
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Park
2. Pomník Chmelnického
3. Aja Sofia
4. Aja Sofia z náměstí
5. Kresčatik
6. Universita
7. Hotel Ukrajina
Doprovodný text

022-008 KYJEV III. 

Hlavní město Ukrajinské SSR, město slavné historie a velké budoucnosti, to je Kyjev. Založen byl před více než tisíci lety na pravém břehu řeky Dněpru a byl kolébkou vzdělanosti a středem mocné ukrajinské říše. V tehdejší době byl jedním z největších měst Evropy a není proto divu, že byl i předmětem závisti a cílem mnoha nepřátelských loupeživých nájezdů. Drancovali ho Tataři, Poláci, Litevci, a později ho utlačovala carská vláda. Po slavném říjnu 1917 ujal se moci v městě kyjevský proletariát, ale dlouho musil o svá práva a vládu bojovat s bělogvardějci a se zbytky německé armády a teprve roku 1920 byl Kyjev definitivně svobodný. 

Nesmírné útrapy způsobily Kyjevu němečtí fašisté za Velké vlastenecké války. Dva měsíce se Kyjev bránil a Němci ho dobyli za cenu velkých ztrát, za které se krutě mstili; na dvě stě tisíc kyjevských občanů povraždili a víc než třetinu města srovnali se zemí. Přes dva roky řádili němečtí fašisté v Kyjevě, a je naší ctí, že mezi prvními, kdož hnali okupanty z Kyjeva, byla též československá jednotka, vedená poručíkem Antonínem Sochorem, hrdinou Sovětského svazu. 

Kyjev se už dávno z válečných běd vzpamatoval, vyrostl do mohutnosti i do krásy a je cílem nesčetných návštěvníků, kteří se obdivují památkám jeho slavné historie i nové výstavbě. Na troskách z minulé války vyrostly nové bulváry vroubené stromovím a moderními budovami. Dosavadní komunikaci doplnila rychlá a pohodlná podzemní dráha, která místy vede až sto metrů pod zemí. Vzrostl kyjevský průmysl; vyrábějí se obráběcí stroje, motocykly textil i mnoho chemických výrobků. 

Kyjev je městem, kde se moudrost slavných dějin snoubí s moderním pokrokem. 

 

K obrázkům: 

1. Kyjev je městem zeleně. Má na dvě stě parků a všechny jeho bulváry vroubí aleje stromů. 

2. Pomník Bohdana Chmelnického, který se r. 1654 zasloužil o sjednocení Ukrajiny s Ruskem. 

3. a 4. Aja - Sofija, Sofijskij chrám; bývalé kulturní středisko, při kterém bývala první knihovna a první škola. 

5. Kreščatik, hlavní třída Kyjeva, byl za druhé světové války téměř celý zničen. Dnes vroubí tuto slavnou třídu mnohaposchoďové domy se zajímavou moderní architekturou. 

6. Universita. Kyjev je městem mnoha škol, vědeckých a výzkumných ústavů. 

7. Hotel Ukrajina, známý všem zahraničním návštěvníkům Kyjeva. 

Home