Detail anglicky Jalta
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 022-007
Země SSSR
Světadíl Evropa
Foto Miroslav Polák
Výr.číslo Q-05-61271
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Vlnolam
2. Ráno
3. Po přílivu
4. Konferenční místnost
5. Jaltský záliv
6. Pohled z parníku
7. Palác v Ladvii
Doprovodný text

022-007 JALTA 

Jalta - jméno, které na konci druhé světové války rozechvívalo celý svět, jméno, k němuž se pojily naděje stamiliónů. 

Ještě roku 1800 měla osada Jalta, ležící na jihovýchodním pobřeží poloostrova Krymu, jen asi 30 domů, ale jakmile dostala železniční spojení se světem, a zvlášť, když si dal v nedaleké Livadii car vybudovat letní rezidenci, počala Jalta rychle vzrůstat. Přibývaly dači a přepychové vily velkoknížat a ruských boháčů, stavěly se nákladné hotely pro bohaté letní hosty a budovala se sanatoria pro léčení hlavně tuberkulózy, protože okolí Jalty je pro své přírodní podmínky jako stvořené pro léčení plícních chorob. Je samozřejmé, že tenkrát za cara, si mohli pobyt na Jaltě dopřát jen boháči, ale změna nastala za sovětské vlády, když V.I. Lenin vydal dekret, podle kterého se luxusní dači, vily a paláce carů a velkoknížat proměnily v zotavovny pro dělníky a rolníky. Od těch dob se Jalta změnila k nepoznání. Přibylo sanatorií a rekreačních paláců, a Jalta se rozrostla do velikosti i do krásy. Protože hory sahají v oblasti Jalty až k moři, a zbývá jen úzký pruh pobřežní roviny, budují se domy na stupňovitých svazích a Jalta tvoří monumentální amfiteátr. Pro svou malebnou krásu a pro své ozdravující prostředí stala se Jalta nejoblíbenějším rekreačním místem Sovětského svazu. 

Jména carů, velkoknížat a různých darmojedů, kteří kdysi v Jaltě trávívali svá zahálčivá léta, zapadla už dávno v zapomenutí, ale bývali tu též muži, jejichž jména zůstávají spjata s Jaltou trvale: tvořili zde a žili spisovatelé Maxim Gorkij, Mamin-Sibirjak a zvláště moudrý A.P. Čechov, jehož malý domek v jedné z úzkých uliček Jalty se stal muzeem památek na velkého spisovatele a dramatika, který tu napsal dvě ze svých známých divadelních her, Tři sestry a Višňový sad. 

Když si nedaleko Jalty, v Livadii, dal car Nikolaj II. postavit soukromé sanatorium, vlastně přepychový palác, netušil, že jednou budou v jeho komnatách bydlit rekreanti, členové Všesvazových odborů a že dokonce se bude v jeho síních konat porada zástupců tří zemí, které spojily své síly proti fašistickému Německu. 

Jalta je perlou Černého moře a současně symbolem nového života v Sovětském svazu. 

 

K obrázkům: 

1. Vlnolam, o který se tříští mořský příboj. 

2. Ráno v Jaltě. 

3. Po přílivu. 

4. Interiér carského paláce v Livadii, kde se konala jaltská konference. 

5. Jaltský záliv, kde kotví sportovní jachty i zámořské lodi. 

6. Pohled z rekreační lodi na Jaltu. 

7. V paláci jaltské konference. 

Home