Detail anglicky ADAST Adamov II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 020-062
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto V. Burýšek
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Komerční
Obrázky
Pictures
1. Správní budova
2. Konstrukce a projekce
3. Výstavba podnikových bytů
4. Montážní linka
5. Zkoušení počítadel
6. Montážní hala
7. Výdejní stojany na BVV
Doprovodný text

020-062 ADAMOVSKÉ STROJÍRNY II 

národní podnik ADAMOV 

Adamovské strojírny, národní podnik, Adamov, se řadí svou dnes už historickou tradicí mezi nejstarší závody v ČSSR; v tomto jubilejním roce 30. výročí osvobození naší vlasti Sovětskou armádou slaví 615. výročí svého trvání. První písemné zprávy o zdejším železářství pocházejí z poloviny třináctého století, kdy byly v okolí Adamova budovány první hamry a později i vysoké tavící pece. Slavná Františkova huť, postavená v roce 1754, se zachovala dodnes. 

Velký rozmach nastal v 18. století, kdy adamovský závod vyráběl zařízení pro cukrovary, pivovary, vodárny, elektrárny a chladírny. Byl tu v roce 1880 vyroben i první benzinový automobil, který je nyní v Technickém muzeu ve Vídni. 

Po skončení druhé světové války byl z trosek vybudován nový závod; byly zřízeny nové dílny, komunikace, mosty a postupně docházelo ke stabilizaci pracovních sil. Nastalo dlouhé období budování nového moderního závodu. V poválečných letech se konsolidovala i výroba, která byla hlavně v období 1946 až 1955 velice rozmanitá. Vyráběly se náramkové hodinky, navíječky cívek, stroje pro chemický průmysl, kompresory, vlakové brzdy, soustruhy, stroje na třídění vajec, tabákové stroje, nakladače, kopírovací stroje, beranidla, naftové motory, železné konstrukce, přenosné sklady, tunelové pece, indikátory, chladírenské zařízení a řada dalších drobných výrobků. Kromě jiného bylo v závodě vyrobeno zařízení na výrobu penicilinu a koncová část televizního vysílače KOJAL. Od roku 1955 byly výrobní programy v n. p. ADAST stabilizovány a v dnešní době lze hovořit o výrobě polygrafických strojů a o výrobcích měřicí a čerpací techniky jako o hlavních nosných výrobních oborech. 

Národní podnik Adamovské strojírny je držitelem mnoha vyznamenání a řádů, z nichž nejvýznamnější je Řád republiky a Řád práce. Závod je též nositelem názvu Závod Československo-sovětského přátelství. Kromě těchto vyznamenání je závod držitelem mnoha uznání, diplomů za vynikající výsledky v práci, za plnění úkolů státního plánu, za plnění exportu a podobně. Ocenění práce kováků Adamovských strojíren je i v kvalitě výrobků. Mnoho jejich výrobků má ocenění I. stupně jakosti, právo na označení CID, ocenění designu, medaile z veletrhů a výstav, čestná uznání a diplomy. Všechna tato ocenění svědčí o dobré pro společnost prospěšné práci všech zaměstnanců podniku ADAST. 

 

K obrázkům (foto ing. V. Burýšek a MUC. P. Burýšek): 

1. Původní správní budova byla z velké části v roce 1945 zničena požárem. Snímek nynější budovy ředitelství n. p. ADAST byl pořízen roku 1975. 

2. Konstrukce a projekce. - Jedním z nosných oborů je výrobní obor měřicí a čerpací techniky tekutých paliv, který doznal hlavně v posledních letech velkého rozmachu. Velký podíl na tomto úspěchu lze připsat vlastnímu vývoji, konstrukčním a projekčním složkám. 

3. Výstavba podnikových bytů. Na podnikovou výstavbu bytů pro zaměstnance závodu se vynakládají velké finanční prostředky. Snímek ukazuje pohled na část sídliště v Adamově. 

4. Montážní linka výdejních stojanů pohonných hmot byla dána do provozu v roce 1973. Zde se průběžně montují všechny typy výdejních stojanů, určených na vývoz do ZST a pro n. p Benzina a Benzinol. 

5. Zkoušení počítadel. Na snímku je nově vybudované pracoviště pro ověřovací funkce počítadel pro výdejní stojany ADAST. Toto pracoviště je součástí montáže počítadel. 

6. Montážní hala. - Celkový pohled na montážní halu výrobního provozu 50 pro montáž výdejních stojanů pohonných hmot, které se dodávají do všech zemí RVHP. 

7. Výdejní stojany na BVV. Pohled na expozici měřicí a počítací techniky KOVO ADAST na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Všechny výrobky se předvádějí v provozu. 

Home