Detail anglicky Státní zámek Boskovice
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 020-045
Země Československo (1975)
Světadíl Evropa
Foto Jaroslav Novotný
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Hrady a zámky
Obrázky
Pictures
1. Zámek Boskovice
2. Hlavní schodiště
3. Předsálí
4. Červený salonek
5. Jídelna
6. Taneční sál
7. Knihovna
Doprovodný text

020-045 STÁTNÍ ZÁMEK BOSKOVICE 

Lesy, stráně a údolí Drahanské vysočiny staly se opevněným sídlem starého moravského rodu pánů z Boskovic. Městečko na úpatí kopce s hradem, jehož význam po dobytí za husitských válek definitivně pohasl v sedmnáctém století, bylo již ve středověku významným obchodním a řemeslnickým centrem. 

V první polovině osmnáctého století, v době proměňujících se hospodářsko-společenských vztahů, byl v Boskovicích vybudován barokní zámek, který o století později od základů přestavěli Dietrichštejnové v místě bývalého kláštera, v němž byla po jeho zrušení manufaktura. V první polovině dvacátých let devatenáctého století byl projekt empirového zámku, o jehož sporném autorství Petra Nobileho nebo Josefa Esche není spolehlivých dokladů, realizován a dokončen. Nedaleko zámku byly vybudovány skleník a jízdárna a tím stavební vývoj boskovického zámku v podstatě skončil. Od roku 1950 je boskovický zámek zestátněn. 

0 jeho vzhled, který je zajímavým dokladem několika slohových proměn, se starají pracovníci Krajského střediska státní památkové péče a ochrany přírody v Brně. Z původního vybavení zámku byly instalovány červený salónek, barokní knihovna, několik obrazů a cyklus válečných výjevů malovaných na kůži. Jinak byl v zámku umístěn empirový mobiliář. Poslední velká rekonstrukce zámku se uskutečnila koncem padesátých let. Zámecký areál byl v šedesátých letech ústrojně doplněn jedním z našich nejkrásnějších letních kin. Jako komplex s parkem splňuje dnes zámek nároky spojení významné kulturněhisto-rické památky a rekreace návštěvníků z domova i z ciziny. 

 

K obrázkům (foto Jaroslav Novotný): 

1. Boskovický empirový zámek od skleníku a jízdárny. Součástí zámeckého areálu je udržovaný park. 

2. Hlavní schodiště zámku, po kterém přicházejí návštěvníci z vestibulu do místností. Jsou tu umístěny mramorové sochy Nereidky a Psyché G. F. Marchese. 

3. Předsálí v prvním patře zámku s průhledem na hlavní schodiště je vybaveno stejně jako ostatní místnosti empirovým nábytkem i doplňky. 

4. Jednou ze zachovaných součástí původního vybavení zámku je tzv. červený salónek s rokokovým nábytkem. Skříňka v pozadí je napodobeninou čínského nábytku. 

5. Zámecká jídelna je vybavena nábytkem z Budapešti. Zrcadlový podnos a svícny z Francie jsou z pozlaceného bronzu. Bysta v pozadí představuje Oktaviána. Keramickými kamny je vybavena většina místností. 

6. Reprezentační místností zámku je tzv. taneční sál, kde se mimo jiné (i v současnosti) konají koncerty. Hudební kout s harfou a empirovým klavírem. Plošná malba na stěnách napodobuje štukovou výzdobu. 

7. V barokní knihovně je umístěno 2 000 svazků (dalších 8 620 svazků je v depozitáři). Nástěnné obrazy na kůži skotu (patrně holandského původu) ilustrují válečné motivy. 

 

Poznámka: 

Stereokotouček SZ Boskovice je součástí první série edice Krajského střediska státní památkové péče a ochrany přírody v Brně. Byly do ní zařazeny ještě Pernštejn a Jaroměřice nad Rokytnou. Tímto moderním propagačním prostředkem budou postupně vybaveny všechny jihomoravské hrady, zámky, nejvýznamnější památky dělnického revolučního hnutí i chráněné krajinné oblasti. 

Home