Detail anglicky Východočeská ZOO XI - Klasická část
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 020-027
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Robert Elischer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Sloni
2. Antilopa koňská
3. Nandu pampový
4. Medvěd lední
5. Hrošík liberijský
6. Jaguár americký
7. Krokodýli
Doprovodný text

020-027 VÝCHODOČESKÁ ZOOLOGICKÁ ZAHRADA XI - KLASICKÁ ČÁST 

Dvůr Králové nad Labem 

Stále více živočišných druhů je ohroženo lidskou civilizací. Za posledních 300 let vyhynulo především vinou člověka 36 druhů savců, 94 druhů ptáků a dalším 120 druhům savců, 128 druhům ptáků a 95 druhům plazů a obojživelníků hrozí vyhubení. U některých druhů zvířat poklesl stav populací v přírodě během několika let až o 90%. Mezinárodní unie na ochranu přírody a přírodních zdrojů - International Union for Conservation of Nature and Resources - IUCN vydává seznam vzácných a ohrožených druhů zvířat, tzv. Red Data Book - knihu výstražných dat. Zoologickým zahradám doporučila, aby chovaly zvířata ve větších skupinách, které zaručují reprodukci a zaměřily se především na jejich rozmnožování. 

Aby se zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem mohla v co největší míře podílet na záchraně ohrožených zvířat, bylo rozhodnuto při vypracovávání její dlouhodobé koncepce, že stávající část ZOO bude přebudována v klasickém stylu a v návaznosti na tuto část se vybuduje tzv. Safari. V klasické části se budou chovat velmi vzácná zvířata z celého světa a prostřed bude doplněno vhodnou botanickou výsadbou. Návštěvníci sem budou přicházet nejen za zábavou a odpočinkem, ale budou se zde nenásilnou formou učit poznávat přírodu a vnikat do problematiky její zákonitosti. 

Člověk si totiž čím dál více uvědomuje, že ničením přírody ničí současně sám sebe. Toto uvědomění dokazuje mimo jiné i stoupající zájem veřejnosti o zoologické zahrady. Přesvědčivě o tom mluví i zvyšování návštěvnosti Vč ZOO, která v současné době činí 800 000 ročně. Je to bezesporu ovlivněno i chovem vzácných a zajímavých zvířat. 

V roce 1974 je chováno Vč ZOO celkem 1100 zvířat v celkové hodnotě 30 miliónů Kčs. Celková hodnota odchovaných zvířat činila v roce 1973 přes 5 miliónů korun. V rozmnožování vzácných zvířat bylo dosaženo několika světových prvenství: poprvé v historii zoologických zahrad se tu podařilo množit v zajetí antilopy hiroly (Damaliscus hunteri), dále antilopy srnčí, antilopy skákavé - černá forma a další vzácné druhy. 

 

K obrázkům (foto Robert Elischer): 

1. Slon indický a africký. Slon indický žije v lesních oblastech tropické Asie - Indie, Cejlonu, Barmy, Siamu, Indočíny a Sumatry. Slon africký je domovem v afrických stepních oblastech; má delší nohy než slon indický, větší boltce a kly, které jsou mohutně vyvinuty i u samic. Je vůbec celkově větší než slon indický. Sloni se živí rostlinnou potravou, kterou si podávají do úst chobotem. Dožívají se 60, výjimečně i více let. V zajetí je nutno věnovat slonům zvláštní péči a vést je k poslušnosti. 

2. Antilopa koňská. Obývá africké buše a patří mezi zvířata, která se v přírodě vyskytují již jenom vzácně. V zajetí se chová jen ve Vč ZOO, kde je největší stádo, čítající 30 kusů. Pravidelně se tu rozmnožují a do roku 1973 tu bylo odchováno celkem 31 kusů. 

3. Nandu pampový žije ve stepích Argentiny, Brazílie a Bolivie. Je menší než africký pštros, živí se rostlinnou potravou a hmyzem. Na vejcích sedí a o mláďata pečuje samec. 

4. Medvěd lední je největší medvědovitá šelma. Žije v oblastech kolem severního pólu a při březích nejseverněji položené pevniny. Živí se hlavně tuleni. V zajetí se množí jen vzácně; potřebuje k tomu zvlášt upravený box, teplotu kolem 18°C a maximální úklid. Ve Vč ZOO se podařilo odchovat už 7 mláďat. Na obrázku matka s půlročními mláďaty. 

5. Hrošík liberijský žije ve vlhkých pralesních oblastech Nigerie, Quineje, Liberie a Siery Leone. Patří mezi zvířata, kterým hrozí vyhubení. V zajetí je chovají jen velké zoologické zahrady a snaží se je rozmnožovat. 

6. Jaguár americký obývá lesy Střední a Jižní Ameriky. Liší se od leoparda - obyvatele Afriky a Asie - poněkud zavalitějším tělem na nižších nohách. Černé skvrny má seřazeny do dvůrku, s tečkou uprostřed. Samci mívají mohutnější hlavu. Jaguáři se rádi koupou a umějí plavat. 

7. Krokodýl nilský, krokodýl kubánský, krokodýl americký a aligátor štikohlavý. Dorůstají až 5 m i když dnes je možno vidět tak velké exempláře v jejich domovině jen vzácně. Všichni zástupci řádu krokodýlovitých patří mezi zvířata, kterých v přírodě velmi ubývá a je proto celosvětová snaha tato zvířata hájit. 

Home