Detail anglicky Východočeská ZOO V
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 020-021
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Robert Elischer
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Hroch obojživelný
2. Antilopy vrané
3. Medvěd himalájský
4. Krokodýli a aligátoři
5. Lev
6. Mláďata antilopy vrané
7. Šimpanzi
Doprovodný text

020-021 VÝCHODOČESKÁ ZOO ve Dvoře Králové nad Labem V. 

Obliba zoologických zahrad v poslední době velmi vzrostla. Na světě je už více než 600 zoologických zahrad a u nás jejich počet překročil první desítku. Východočeská zoologická zahrada ve Dvoře Králové n. L. patří sice k nejmladším - byla založena roku 1946 - ale množstvím zvířat, kterých má už přes tisíc kusů, a hlavně počtem návštěvníků se řadí mezi první. 

Východočeská zoologická zahrada má svůj osobitý ráz. V její klasické části se chovají téměř všechny druhy zvířat a ptáků, jako v jiných zoologických zahradách. V oddělení zvaném KEMP, které je uspořádáno na způsob afrických kempů pro přechovávání ulovené zvěře jsou v prostorných ohradách hlavně zvířata rovníkové Afriky. Jsou tu početná stáda různých druhů antilop, nádherné zebry a hlavně chlouba Východočeské zoologické zahrady, celé stádo žiraf. Dokonce i slonů, ba i nosorožců jsou tu celé skupiny. 

V klasické části Východočeské zoologické zahrady najdou návštěvníci různé druhy oblíbených opiček, malé i největší šelmy, pestrobarevné papoušky, orly, supy i hady a krokodýly. 

Je pochopitelnou snahou každého milovníka zvířat a ptactva zachovat si na památku alespoň jejich obraz. 

 

K obrázkům (foto Robert Elischer): 

1. Hroch obojživelný žije ve velkých řekách tropické Afriky. Živí se rostlinnou stravou a dospělý váží až 30 q. Má lysou kůži, která nesnáší vyschnutí; proto se nejraději zdržuje ve vodě a dokonce i jeho mláďata přicházejí na svět ve vodě. V roce 1971 se ve Vč ZOO narodilo první hroší mládě; bylo to v ČSSR poprvé. 

2. Antilopy vrané, jedny z nejkrásnějších atilop, se chovají v zajetí jen vzácně. Vč ZOO má větší chovnou skupinu a od roku 1970 odchovává mláďata, která se rozesílají do různých zoologických zahrad Evropy. Dospělí samci antilopy vrané jsou sametově černí. Jsou to velmi bojovná a útočná zvířata, která se ubrání i lvu. 

3. Medvěd himalájský je o něco menší než náš medvěd brtník. Má černou srst s bílou náprsenkou a mohutné drápy, pomocí nichž výborně šplhá po stromech. Na rozdíl od jiných šelem se medvědi vyznačují jen nepatrnou mimikou obličeje; proto se na nich těžko pozná, kdy chtějí zaútočit. 

4. Krokodýli a aligátoři patří k velkým vodním plazům ještěrovitého těla, pokrytého šupinami i kostěnnými pláty. Krokodýli dorůstají délky 6 až 8 metrů a obývají hlavně mělké řeky a jezera Afriky. Aligátoři jsou menší a žijí v řece Mississippi v Severní Americe. Rozmnožují se vejci, která kladou do jamek na březích vod. 

5. Lev je největší kočkovité šelma Afriky. Samec má mohutnou hřívu a pro majestátní zjev zdobí jeho obraz mnoho erbů i náš státní znak. Lvi jsou jediné kočkovité šelmy, které žijí rodinným životem a někdy společně i loví. Loví jen tolik, co spotřebují pro své nasycení; když jsou syti, zanechávají ostatní zvěř na pokoji. 

6. Skupina mladých antilop vraných, jakou se může pochlubit jen málokterá zoologická zahrada. Když se zvířata, dovezená ze vzdálených krajů, v zoologické zahradě rozmnožují, je to nejpřesvědčivější důkaz, že se o ně správně pečuje a že se jim dobře daří. 

7. Mladí šimpanzi jsou stejně hraví, jako malé děti. Protože původním domovem šimpanzů je rovníková Afrika, kde žijí na pokrajích pralesů, mají velmi rádi procházky a pobyt na sluníčku. Šimpanzi patří k nejučenlivějším opicím a zvláště v mládí jsou velmi přítulní. 

Home