Detail anglicky Moravský kras - Podzemní pohádka I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 020-012
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Jeskyně
Obrázky
Pictures
1. Eliščina síň
2. Riegrova síň
3. Pagoda
4. Buddha
5. Bambusový lesík
6. Handžár
7. Sněžka
Doprovodný text

020-012 MORAVSKÝ KRAS - PODZEMNÍ POHÁDKA I 

Asi tři hodiny cesty severovýchodně od Brna leží obec Ochoz. Někdy koncem třicátých let minulého století vracel se tamní švec Jan Matouš z jarmarku a přinesl do obce podivnou zprávu: našel prý v lese pod skálou díru do pekla. Lidé mu z počátku nevěřili, ale pak se přec jen několik odvážlivců vydalo s ševcem k oné díře a když z ní ani nešlehaly pekelné plameny, ani z ní nestoupal sírový čmoud, spustili se s pochodněmi dovnitř a místo pekla objevili velkou jeskyni s mnoha krápníky. Znalci ji později nazvali "Perlou Moravy" a hledání dalších jeskyň se mnohým stalo vášní pro celý život. 

Ochozská jeskyně upadla později téměř v zapomenutí, nadšení jeskyňáři objevovali stále další, větší a zajímavější jeskyně, protože Moravský kras je na podzemní krásy skutečně bohatý. Kdyby chtěl někdo všechny objevené jeskyně Moravského krasu jen projít, nestačil by mu na to ani celý den - a při tom jsou speleologové, odborníci na jeskyně, přesvědčeni, že je tu ještě mnoho jeskyň neobjevených. 

A každá ze zdejších jeskyň má cosi osobitého, čím se liší od ostatních: v Kateřinské je ohromný dóm, stalaktitový lesík a Čarodějnice, jako by ji sochař vytvořil; v Balcarce je kromě Velkého dómu ještě Dóm zkázy a tak zvaná Galerie s nesčetnými krápníky; v Sloupsko-šošůvských jeskyních je nádherná Eliščina síň a "Svícen", jeden z nejpodivuhodnějších krápníkových útvarů. A v jeskyních kolem Macochy je několik vodních dómů a nová perla Moravského krasu Pohádkový dóm. 

Žijeme v období tryskových letadel a atomových reaktorů, ale před nádherou krápníkových jeskyň Moravského krasu nás jímá stejný údiv, jaký jsme v dětství prožívali, když jsme naslouchali pohádkám o podzemních královských zámcích. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Eliščina síň v Sloupských jeskyních představuje prostor skutečně pohádkový. Síň má rozměry zhruba 36 krát 33 metry a strop je vysoký místy až 20 metrů. Celá prostora je pokryta množstvím krápníků různých tvarů a velikostí, od mohutného zkamenělého vodopádu, až po tak zvaný Turecký hřbitůvek. 

2. Riegrova síň v Sloupsko-šošůvských jeskyních je dlouhá i široká téměř dvě desítky metrů a vysoká místy šest metrů. Je zajímavá hlavně svou dvoubarevností; na tmavých krápníkových podkladech se vytvořily sněhobílé povlaky, místy připomínající ledovou polevu. 

3. Skupina stalagmitů ve Sloupské jeskyni, z nichž některé dorostly až do stropu, tvoří popředí skupinám útvarů, kterým se říká pagody. Skutečně připomínají indické chrámy. 

4. Krápníková výzdoba Kateřinské jeskyně má poněkud jiný ráz, než v ostatních podzemních prostorách Moravského krasu. Pravděpodobně tu docházelo k různým rozsáhlým změnám, nejčastěji k zřícení stropů. Proto je tu krápníků méně, ale zato mají osobitý ráz. Na tomto snímku je stalagmit, kterému se přiléhavě říká Buddha. 

5. Bambusový lesík v Kateřinské jeskyni patří k zajímavým krápníkovým útvarům, ale ještě krásnější je sousoší za ním, které dělá dojem, že ho vytvořila ruka umělce z alabastru. 

6. Handžár, v jeskyni zvané Balcarka, patří k zvláštnostem Moravského krasu: je to stalaktit, protože visí od stropu a proto by měl být svislý. Během jeho narůstání došlo pravděpodobně k přírodní katastrofě, při které se dostal do šikmé polohy; pak opět pokračoval jeho růst svisle dolů. 

7. Sněhobílou kupu v Punkevní jeskyni nazývají všichni návštěvníci stejně: zasněžená hora, nebo přímo "Sněžka". Ale nejvíce se tento mohutný vápencový útvar podobá malému ledovci. 

Home