Detail anglicky Moravský kras - Pohádkový dóm I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 020-011
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Jeskyně
Obrázky
Pictures
1. Celek
2. Husův sloup
3. Brčka
4. Mrkvička
5. Pohádkové jezírko
6. Perníková chaloupka
7. Vodopád
Doprovodný text

020-011 MORAVSKÝ KRAS - POHÁDKOVÝ DÓM I 

Budování přístupu do Pohádkového dómu, nejkrásnější podzemní prostory celého Moravského krasu, je stejně zajímavé, jako Pohádkový dóm sám. A bylo by nevděčné nevzpomenout těch, kteří s nesmírnou námahou a bez ohledu na nebezpečí, které jim v podzemí hrozilo, objevili všechnu tu krásu a vybudovali přístup k ní. 

Už dávno se vědělo, že řeka Punkva, vyvěrající pod ohromnou skálou do Suchého žlebu, protéká před tím oběma jezírky na dně Macochy. Předpokládalo se též, že mezi Macochou a výtokem Punkvy jsou podzemní prostory a hledala se cesta k nim. Ve směru proti toku Punkvy se dostal nejdál r. 1857 dr. Jiří Wankel; na nevelkém voru pronikl podzemím až do vzdálenosti 90 m. Další cestu uzavíral tak zvaný sifon, skalní převis, který sahal hluboko pod hladinu Punkvy, která je tu místy hluboká i několik desítek metrů. Hledaly se i průchody ze dna Macochy a trvalo velmi dlouho, než se našlo staré, již vyschlé punkevní řečiště, procházející nad dnešním, a skalní puklina, směřující ze dna Macochy ve směru toku Punkvy. 

Po nesmírně namáhavém odstranění sifonových převisů a dalších překážek nad hladinou Punkvy, bylo dosaženo nejen spojení dna Macochy se Suchým žlebem, ale byly též objeveny i prostory, kterým se právem říká pohádkové. Přístup do nejkrásnějšího dómu byl uzavřen spoustou nánosu a první objevitelé mohli do něj nahlédnout jen malým otvorem. Pohled do nitra dómu je ohromil. Poznali, že mají na dosah nejkrásnější podzemní prostoru Moravského krasu, skutečný Pohádkový dóm. Rozšíření vstupu do této kamenné pohádky si vyžádalo nejen mnoho námahy, ale i opatrnosti, aby se všechna ta nesmírně křehká krása nepoškodila. Dílo se jim podařilo, jak se o tom každoročně přesvědčují statisíce návštěvníků. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Pohádkový dóm, nejúchvatnější prostora Punkevní jeskyně. Skutečně pohádková nádhera, která se tu za tisíciletí vytvořila a která budí údiv i u návštěvníků atomového věku. 

2. Tomuto monumentálnímu útvaru Punkevní jeskyně se říká Husův sloup. Když průvodce všechna světla v jeskyni zhasne a rozsvítí pouze reflektor za sloupem, rudě prosvítající vápenec skutečně připomíná plaménky. 

3. Brčka patří k nejpodivuhodnějším krápníkovým útvarům. Všechny tlusté stalaktity, stalagmity, stejně jako vodopády a ostatní krápníkové útvary by dovedli umělci z vápence vymodelovat, ale tak nesmírně křehké brčko dokázal vytvořit jen čas. 

4. Mrkvička, která vyrostla mezi tenounkými brčky, patří k útvarům, které se tvořily jinak než běžné krápníky a jsou zajímavým zpestřením výzdoby Pohádkového dómu. 

5. Nad jezírkem Pohádkového dómu je v některých místech dvojí strop, důkaz změn, které se tu v podzemí odehrávaly. 

6. Vápencovému útvaru na pravé straně snímku se říká Perníková chaloupka. Zajímavý je pohled do pozadí této jeskyně, zvlášť na část dvojitého, před mnoha věky zhrouceného stropu a na hlubinu pod ním. 

7. Zkamenělý vodopád, splývající se stropu v jedné části Punkevní jeskyně, hraje barvami od bílé přes nazelenalou až po celou stupnici žlutých. - Od stropu visící tenký stalaktit se nazývá Jehla. 

Home