Detail anglicky Zámky východních Čech I
Detail
Označení 020-006
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Otto Řehák
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Hrady a zámky
Obrázky
Pictures
1. Litomyšl
2. Nové Hrady
3. Doudleby
4. Častolovice
5. Opočno
6. Nové Město
7. Kuks
Doprovodný text

020-006 ZÁMKY VÝCHODNÍCH ČECH I 

Foto Otto Řehák 

1. LITOMYŠL 

Renesanční zámek v Litomyšli byl postaven v letech 1568 až 1581 na místě dřívějšího knížecího hradu. K jeho stavbě povolal majitel litomyšlského panství Vratislav z Pernštejna italského architekta Giambattistu Avostalise de Sala, který zde vytvořil jednu z prvních renesančních staveb italského typu na našem území. 

Vnitřní zámecké nádvoří je obklopeno ze tří stran vzdušnými arkádami, severní stěnu zdobí figurální sgrafito, inspirované obrazy Leonarda da Vinci a Rafaela de Santi. 

2. NOVÉ HRADY 

Na místě tohoto zámku stával kdysi hrad Kostků z Postupic; ten však Švédové za války třicetileté velmi zpustošili, takže se později stal neobyvatelným. Na jeho místě byl v letech 1873-1878 vybudován dnešní rokokový zámek a to podle návrhu Jana Antonína Harbuvala de Chamaré a projektu Josefa Jägera. 

3. DOUDLEBY 

Na doudlebském zámku je nejpozoruhodnější bohatá sgrafitová výzdoba, která pokrývala vnitřní i vnější zámecká průčelí. Koncem 17. století dostaly některé místnosti v prvním patře zámku barokní úpravu a zrcadlové, štukem zdobené stropy. 

4. ČASTOLOVICE 

Při soutoku Bělé a Kněžny vznikla ve 14. století vodní tvrz rodu Půtů z Častolovic. V držení častolovického panství se vystřídala řada majitelů. Byl mezi nimi i Jiří z Poděbrad a Rudolf II., který prodal tehdy již zpustlou tvrz Operštofům z Dubí. Kolem roku 1577 dal nový majitel Bedřich Operštof tvrz přestavět v renesanční zámek. 

Druhá etapa stavebních proměn začíná po roce 1694, kdy Častolovice získal Adolf Vratislav ze Šternberka. V letech 1858-74 za Jaroslava ze Šternberka zasáhla do této architektury novogotická přestavba. 

V zámku je uchováno původní vnitřní zařízení, ukazující způsob bydlení české šlechty v 19. století. 

5. OPOČNO 

Na místě dnešního opočenského zámku stával původně gotický hrad, který vznikl v první polovině 14. století na místě knížecího hradiska z 11. století. Za husitských válek byl v roce 1425 zničen a zachovala se z něho jen válcová bašta a některé části opevnění. 

K opravám došlo až počátkem 16. století, kdy se stali majiteli Opočna Trčkové z Lípy, ale po roce 1560 dal Vilém Trčka přebudovat celý bývalý hrad na renesanční zámek. 

V zámku je umístěna rodová galerie Colloreda-Mansfeldů, obrazy italských a nizozemských mistrů, sbírky zbraní a výstroje od konce 15. století až do století devatenáctého. Je zde i kolekce exotických předmětů afrického a orientálního původu. 

6. NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ 

Zde stával gotický hrad ze 14. století a byl součástí městského opevnění. Na jeho místě zahájili přestavbu hradu v zámek v polovině 16. století jeho tehdejší majitelé z rodu Pernštejnů. 

Roku 1638 se stal zámek majetkem cizího rodu Lesliů, kteří na něm provedli některé změny v barokním slohu. Posledními majiteli byli však čeští průmyslníci, bratři Dobenínové, kteří dali upravit hlavně vnitřní prostory zámku a to podle návrhů našich umělců, Pavla Janáka, Dušana Jurkoviče a Františka Kysely. 

7. KUKS 

Mezi Dvorem Králové nad Labem a Jaroměří, na stráních nad Labem, vybudoval počátkem 18. století hrabě František Antonín Špork lázně, zámek, špitál s kostelem a množství drobných staveb. Tyto stavby a různá zařízení měla sloužit zábavě a pohodlí lázeňských hostů. Do našich časů se z toho všeho dochoval jen soubor špitálních budov, seskupených kolem chrámu Nejsvětější Trojice a řada soch a sousoší. 

Stavby pro Kuks navrhl a řídil architekt Giovanni Battista Alliprandi v letech 1707 až 1719. Sochařskou výzdobu svěřil hrabě Špork vynikajícímu českému sochaři Matyáši Bernardu Braunovi, který k znamenité architektuře Alliprandiho připojil cenné dílo českého barokního sochařství. 

Home