Detail anglicky Hrady východních Čech
Detail
Označení 020-003
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Stanislav Hofman
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Hrady a zámky
Obrázky
Pictures
1. Kost
2. Trosky
3. Litice
4. Kunětická hora
5. Svojanov
6. Lichnice
7. Lipnice n. Sáz.
Doprovodný text

020-003 HRADY VÝCHODNÍCH ČECH - ČSR 

Říkává se, že je u nás na každém návrší hrad nebo zámek. Tak doslova to není, ale hradů a hlavně jejich malebných zřícenin máme opravdu hodně. Zvlášť to platí o východních Čechách, protože roviny kolem Labe a některých jeho přítoků byly odedávna obilnicemi Čech a ty bylo třeba chránit. 

Posláním hradů bylo zabezpečit jejich majitele a obyvatele podhradí a bránit nepřátelům vstupu do země. Budovaly se většinou na nepřístupných kopcích, ale někdy i v nížinách, kde místo příkrých skal bránila v přístupu voda. Hlavní část hradu tvořila obytná budova, tak zvaný palác, kolem ní býval dvůr obehnaný hradbami a nejdůležitější ochranou hradu byla vysoká věž, poslední útočiště obyvatel hradu. 

Ve východních Čechách byla už před více než dvanácti sty lety slovanská hradiště, vybudovaná většinou na rovinách, poblíž toků řek; některá později zanikla, z jiných se vyvinula města jako např. Hradec Králové, Dvůr Králové, Jaroměř aj. Ve století třináctém, a čtrnáctém, kdy se počaly osídlovat i lesní hvozdy ve vyšších polohách, jako např. v dnešních Orlických a Železných horách, budovali si majitelé těchto oblastí své rodové hrady a dávali tu stavět tak zvané strážné hrady i králové na ochranu své moci před nepřáteli zahraničními i vnitřními. 

Bylo tenkrát těch hradů ve východních Čechách několik desítek, ale v zachovalém stavu se jich do našich dnů udrželo jen velmi málo. Některé přebudovali jich majitelé na pohodlnější zámky, jiné zničil oheň a nejvíc jich bylo rozvráceno za bojů, hlavně ve válkách husitských a ve válce třicetileté. 

 

K obrázkům (foto Stanislav Hofman): 

1. Kost, nejpevnější hrad východočeského kraje, patří svou polohou i půvabem k Českému ráji. Založili ho ve 14. století páni z Vartenberka, později byl několikrát rozšířen a opevněn. Byl na svou dobu téměř nedobytný a skutečnou "kostí" pro útočníka. Dnes jsou v hradu sbírky gotického umění Národní galerie. 

2. Trosky jsou naší nejmalebnější zříceninou v Českém ráji. O jejich romantický vzhled se postarala sama příroda vytvořením dvou strmých, čedičových vyvřelin. Při nich vybudoval ve 14. století Čeněk z Vartenberka hrad a na vrcholky vyvřelin umístil pevné věže, jichž zbytky se zachovaly podnes. 

3. Litice nad Orlicí je mezi Zamberkem a Kostelcem. Patří k nejstarším hradům kraje, pochází ze 13. století. Hrad byl později pobořen, ale Jiří z Poděbrad ho dal znovu vybudovat; za válek třicetiletých byl hrad rozvrácen a zůstal již v troskách. 

4. Kunětická hora ční do výše 305 m nedaleko Pardubic a na ní je zřícenina stejnojmenného hradu z 15. století. Všem hradům hrozilo vždy nebezpečí, že je nepřítel rozvrátí; Kunětické hoře hrozila ještě další zkáza; celé návrší je z výborného čediče a proto byl na jejím úbočí otevřen lom a nechybělo mnoho a Kunětická hora by byla rozebrána na silnice. Na štěstí byla tu těžba zakázána. 

5. Svojanov, kdysi raně gotický hrad, leží na půl cesty mezi Boskovicemi a Poličkou. Založil ho ve 13. století Přemysl Otakar II. jako strážní hrad. Mnohokrát byl přestavován, zvláště v 16. století, kdy dostal renesanční podobu. 

6. Lichnice, hrad v Železných horách, asi 15 km jihovýchodně od Čáslavi, pochází z poloviny 13. století. Byl vybudován v gotickém slohu, jako většina hradů z těch dob, prodělal mnoho nepřátelských nájezdů a v jeho blízkosti došlo v husitských válkách k těžkým bojům. - Zatím co jiné hrady padly za oběť nepřátelským vojskům, Lichnici nařídil zničit vlastní panovník, císař Ferdinand III., z obavy, aby se hrad nestal baštou odbojných českých pánů proti císařskému trůnu. 

7. Lipnice nad Sázavou je městečko nedaleko Havlíčkova Brodu a nad ním je malebná zřícenina hradu ze 14. století, který roku 1869 vyhořel a nebyl víc obnoven. V městečku Lipnici prožíval zbytek svého života spisovatel Dobrého vojáka Švejka, Jaroslav Hašek. Na jeho památku se každoročně konají v podhradí Lipnice tak zvané Dny satiry. 

Home