Detail anglicky Hirošima - expedice Sakura
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 019-008
Země Japonsko
Světadíl Asie
Foto Zdeněk Thoma
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Expedice
Obrázky
Pictures
1. Nádraží
2. Střed města
3. Památník obětí
4. Varující trosky
5. Museum
6. Památník
7. Květinové hodiny
Doprovodný text

019-008 HIROŠIMA 

Z putování EXPEDICE SAKURA Japonskem 

Text Miloš Váňa, foto Zdeněk Thoma 

Hirošima - to není dnes jen město, jehož obyvatelé poprvé na světě poznali nepředstavitelnou hrůzu atomové bomby; Hirošima je jméno, které se stalo pojmem a symbolem proti válce; jméno, které zachvívá srdcem lidí na celé zeměkouli. 

I my čtyři, kteří jsme se na podzim 1970 blížili k Hirošimě, jsme sledovali ubíhající kilometrovníky se vzrůstajícím rozechvěním. To už jsme věděli, že město vzniklo v deltě řeky Ota kolem středověkého hradu postaveného r. 1589. O tři století později byla Hirošima největším střediskem ostrova Honšú západně od Kobe. V roce 1945 měla už 400.000 obyvatel a pak přišel osudný 6. srpen. Několik set metrů nad zemí, přímo nad středem města vybuchla atomová bomba, v jediném okamžiku zahubila na 90.000 lidí a Hirošimu proměnila v trosky. - Lidstvo poprvé poznalo novou, děsnou zbraň. 

Dnes je Hirošima znovu politickým, obchodním i kulturním centrem západního Honšú a nové moderní hotely, banky, široké ulice s čilým dopravním ruchem a plné obchodní domy vyvolávají dojem, jako by se tu nikdy nic nestalo. Stačí však zajít do Mírového parku, který je rozložen přímo pod epicentrem výbuchu, aby si návštěvník s bolestí uvědomil hrůzu atomové války. 

Stejně jako mnoho ostatních jsme si i my u prostého památníku, kde jsou uložena jména obětí atomového výbuchu, spolu s japonským nápisem šeptali: SPĚTE V POKOJI, JIŽ NIKDY VÍC TENTO OMYL! 

 

K obrázkům (foto Zdeněk Thoma): 

1. Hlavní nádraží. V moderní sedmipodlažní budově s jedním patrem v podzemí jsou i obchody, restaurace, hotel, veřejné lázně a kino. 

2. Střed města. Široké třídy s neustávajícím proudem automobilů jsou na mnoha místech přemostěny lávkami pro pěší. V Hirošimě jezdí též tramvaj, která má místo zvonku houkačku, jejíž zvuk nám připomínal lodní sirénu. 

3. Zde v roce 1945 vybuchla atomová bomba. Dnes je tu park s museem a mnoha pomníky a dokumenty, které připomínají tuto tragickou událost. V popředí snímku je výtvarně zajímavě řešený památník, vlevo trosky bývalého technického musea. 

4. Technické museum, jedna z pouhých deseti staveb Hirošimy, která díky své železobetonové konstrukci nebyla smetena s povrchu země. Její trosky byly ponechány jako výstraha pro budoucnost. 

5. Mírové museum, kde jsou shromážděny otřesné dokumenty, předměty a fotografie ze dne 6. srpna 1945. 

6. Památník obětí, kde jsou uložena jména těch, kteří zahynuli přímo při výbuchu, i těch, kteří umřeli a umírají na následky záření dodnes. 

7. V zákoutí parku jsou květinové, hodiny, které však nejdou; jejich ručičky ukazují navždy 8 hodin 15 minut - čas výbuchu, kdy nad Hirošimou vzplanula koule jasnější než slunce, aby vzápětí sežehla vše živé a smetla Hirošimu s povrchu země. 

Home