Detail anglicky 30 let ČSSR II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 018-013
Země Československo (1978)
Světadíl Evropa
Foto Archiv
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Události
Obrázky
Pictures
1. Bratislava
2. Hrad
3. Most K. Gottwalda
4. Parlament
5. Metro
6. Most SNP
7. Ohňostroj
Doprovodný text

018-013 TŘICET LET ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY 

Třicet let představuje v životě člověka poměrně dlouhou dobu, ale v existenci tisíciletého národa jen zcela krátké období. Přesto došlo v našem státě za právě uplynulých 30 let k větším změnám, než v minulosti za celá staletí. Změnila se výstavba obcí a měst, bylo vybudováno mnoho továren, z drobných políček jsou mechanicky obdělávané lány, na vodních tocích vznikají ohromné přehrady, vzdálenosti mezi městy počínají zkracovat dálnice. Právem nazval toto období generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Československa a president ČSSR, soudruh Gustáv Husák, velkou epochou našich novodobých dějin. 

Vstup do tohoto období byl radostný a těžký zároveň. Po letech poroby, osvobozeni slavnou a vítěznou Sovětskou armádou, jsme opět volně vydechli, ale radost ze svobody kalily vzpomínky na tisíce lidských obětí a mnohde též pohledy na vypálené a bombardováním zpustošené obce, města a továrny. Tenkrát v květnu 1945 ani největší snílek netušil, jak se náš život a vše kolem nás změní za pouhých 30 let. 

Mnohé z těchto změn zobrazily i milióny dosud vydaných stereokotoučků, na kterých bylo možno sledovat jak rostla naše města do krásy, kolik bylo vybudováno vodních přehrad, rekreačních oblastí a zotavoven, a jakou péči věnuje náš stát uchování hradů, zámků a jiných kulturních památek. Vše to, čím zkrásněla naše zem a co vytvořilo nejzajímavější náměty pro tvorbu stereokotoučků, není věcí náhody, ale výsledkem usilovné práce všeho lidu naší vlasti, vedeného Komunistickou stranou Československa. 

Na oslavu jubilea třicetiletého, dosud nejplodnějšího období v historii našich zemí, vydáváme stereokotoučky s pohledy do dnešní radostné skutečnosti a věříme, že i nadále poroste naše vlast do krásy a že vždy bude u nás dost půvabných míst, vhodných k plastickému zobrazení v stereokotoučcích. 

 

K obrázkům (foto archiv FLG): 

1. Bratislava patří mezi nejstarší kulturní centra střední Evropy. Vyrostla z původní slovanské osady ve feudální město, postupně měnila svou tvář, ale za celá století nezaznamenala tolik změn, jako za třicet roků od osvobození vítěznou Sovětskou armádou. Okolo pečlivě chráněného historického jádra města roste Bratislava nová, skutečná moderní metropole. V popředí snímku je místo posledního odpočinku sovětských hrdinů, kteří položili své životy za osvobození Bratislavy z fašistického jařma. 

2. Bratislavský hrad byl od požáru v roce 1811 v rozvalinách; až po osvobození byl rekonstruován a dostal nové společenské a kulturní poslání. Je dominantou historické Bratislavy, zatím co estakáda mostu SNP patří už k současné moderní podobě města. 

3. Most Klementa Gottwalda přes Nuselské údolí patří k nejvýznamnějším objektům, které byly v Praze po osvobození vybudovány. Klene se nad středem údolí ve výšce čtyřicet dva a půl metru a je dlouhý čtyři sta osmdesát pět metrů. 

4. Parlament, nejmodernější budova Prahy, vytvořená z oceli, skla a mramoru. Před parlamentem sousoší "Nový věk" od akademického sochaře národního umělce Vincence Makovského. 

5. O stavbě pražské podzemní dráhy se uvažovalo už od počátku tohoto století, ale s ražbou prvních tunelů se začalo až v socialistické republice v roce 1969 a provoz na první trase metra započal 9. května 1974. Na snímku část nástupiště stanice Klementa Gottwalda. 

6. Most Slovenského národního povstání, nad kterým se ve výšce 80 m tyčí vyhlídková kavárna Bystrica, je pýchou současné Bratislavy. Originální konstrukce mostu je dokladem technické vyspělosti jeho navrhovatelů i těch, kteří ho vybudovali. 

7. Bratislava radostně oslavila třicáté výročí svého osvobození velkolepým ohňostrojem. Na snímku v pozadí září slavnostně osvětlený Hrad, jako monumentální svědek historie města - dole pod Hradem svítí bílý pruh mostu SNP, symbol nové, moderní Bratislavy. 

Home