Detail anglicky 30 let ČSSR I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 018-012
Země Československo (1978)
Světadíl Evropa
Foto Archiv
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Události
Obrázky
Pictures
1. Tank 23
2. 1. Máj 75
3. Památník SNP
4. Přehrada Orlík
5. Zotavovna ROH
6. Areál Snů
7. Hradčany
Doprovodný text

018-012 TŘICET LET ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY 

Třicet let představuje v životě člověka poměrně dlouhou dobu, ale v existenci tisíciletého národa jen zcela krátké období. Přesto došlo v našem státě za právě uplynulých 30 let k větším změnám, než v minulosti za celá staletí. Změnila se výstavba obcí a měst, bylo vybudováno mnoho továren, z drobných políček jsou mechanicky obdělávané lány, na vodních tocích vznikají ohromné přehrady, vzdálenosti mezi městy počínají zkracovat dálnice. Právem nazval toto období generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Československa a president ČSSR, soudruh Gustáv Husák, velkou epochou našich novodobých dějin. 

Vstup do tohoto období byl radostný a těžký zároveň. Po letech poroby, osvobozeni slavnou a vítěznou Sovětskou armádou, jsme opět volně vydechli, ale radost ze svobody kalily vzpomínky na tisíce lidských obětí a mnohde též pohledy na vypálené a bombardováním zpustošené obce, města a továrny. Tenkrát v květnu 1945 ani největší snílek netušil, jak se náš život a vše kolem nás zrnění za pouhých 30 let. 

Mnohé z těchto změn zobrazily i milióny dosud vydaných stereokotoučků, na kterých bylo možno sledovat jak rostla naše města do krásy, kolik bylo vybudováno vodních přehrad, rekreačních oblastí a zotavoven, a jakou péči věnuje náš stát uchování hradů, zámků a jiných kulturních památek. Vše to, čím zkrásněla naše zem a co vytvořilo nejzajímavější náměty pro tvorbu stereokotoučků, není věcí náhody, ale výsledkem usilovné práce všeho lidu naší vlasti, vedeného Komunistickou stranou Československa. 

Na oslavu jubilea třicetiletého, dosud nejplodnějšího období v historii našich zemí, vydáváme stereokotoučky s pohledy do dnešní radostné skutečnosti a věříme, že i nadále poroste naše vlast do krásy a že vždy bude u nás dost půvabných míst, vhodných k plastickému zobrazení v stereokotoučcích. 

 

K obrázkům (foto archiv FLG): 

1. Na samém konci druhé světové války byla Praha v smrtelném nebezpečí. Pražský lid povstal, stavěl barikády, ale přesile po zuby ozbrojených a rozzuřených fašistů by se byl neubránil. V nejvážnější chvíli, kdy barikády pro nedostatek nábojů umlkaly a město na mnoha místech již hořelo, přispěchaly od Berlína sovětské tanky a Prahu a její obyvatele zachránily. Tank číslo 23, který dorazil do Prahy mezi prvními, se stal pomníkem sovětských hrdinů. 

2. Poprvé slavili pražští dělníci 1. máj už roku 1890; za okupace mohli vzpomenout svého svátku jen v skrytu; nejradostnější jeho oslava se konala v roce třicátého jubilea osvobození. Na obrázku je rozjásaný průvod manifestantů v Praze na Letné. 

3. Památník Slovenského národního povstání v Banské Bystrici, kde jsou uložené dokumenty o slavných dnech povstání. Banská Bystrica byla v srpnu roku 1944 politickým a vojenským centrem povstání a sídlem organizačních štábů. Předseda vlády SSR profesor dr. Peter Colotka nazval Památník SNP důstojnou katedrálou heroismu. 

4. Za uplynulých 30 let se změnil nejen vzhled většiny obcí a měst, ale na mnoha místech i tvářnost celých krajin. Na Vltavě, na Váhu i jiných tocích byly vybudovány přehrady, jichž turbiny doplňují zdroje tepelných a jaderných elektráren a na březích přehrad se rozrůstají rekreační střediska. Na obrázku část přehradního jezera vodního díla Orlík. 

5. Jedna z mnoha zotavoven ROH, které byly u nás po osvobození vybudovány. Tato je v střední části Nízkých Tater a nese čestný název "Zotavovna Slovenského národního povstání". Každý rok se tu v překrásném prostředí zotavují stovky příslušníků ROH. 

6. Ve Vysokých Tatrách byl vybudován sportovní areál, kterému se právem říká "Areál snů". Kromě skokanských můstků tvoří nyní dominantu horského prostředí též budovy nových hotelů a televizní věž. Areál snů je častým dějištěm mezinárodních sportovních podniků. 

7. Praha je krásná vždycky, ale zvlášť kouzelně působila za slavnostního osvětlení Karlova mostu a Hradčan u příležitosti třicátého výročí osvobození naší republiky Sovětskou armádou. 

Home