Detail anglicky Květiny II
Detail
Označení 012-006
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Výstavy
Obrázky
Pictures
1. Chryzantéma
2. Gerbera
3. Amarillis
4. Mečíky
5. Orchidea
6. Lilie
7. Toulitka
Doprovodný text

012-006 KVĚTINY II - Flora Olomouc - ČSSR 

Záliba v květinách je stará snad jako lidstvo samo. Květinami odpradávna zdobily ženy sebe i své příbytky, květiny se pěstovaly v blízkosti obydlí pravděpodobně dřív, než užitkové rostliny. 

Květinami projevujeme úctu a lásku, kyticemi květin vítáme vzácné hosty, květinovými věnci se i naposled loučíme. 

Vzestupem kultury a blahobytu roste i záliba v květinách i náročnost na jejich výběr. Přesvědčivým dokladem toho je stále rostoucí počet návštěvníků na výstavách květin zvaných FLORA - OLOMOUC, odkud jsou snímky tohoto stereokotoučku. Svou dokonalou barevností a plastikou se tyto snímky nejvíc blíží skutečnosti. Chybí jim sice vůně - ale zato nikdy nezvadnou. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Chryzantéma (Chrysanthemum indicum a Chrysanthemum senensae). Tato květina byla do Evropy dovezena před necelými dvěma sty lety. Jejím domovem je Čína a Japonsko, kde byla vypěstována do mnoha tvarů a barev. U nás zdomácněla a je většinou považována za hřbitovní květ, jistě i proto, že kvete většinou až na podzim a odolává i mrazíkům. Ale náš snímek dokazuje, že chryzantémy jsou krásné dekorativní květy pro jakoukoliv slavnostní příležitost. 

2. Gerbera (Gerbera Jamesonii) se u nás objevila teprve nedávno a pro svůj tvarově ušlechtilý vzhled a barevnou výraznost se stala oblíbeným květem do váz. Ve své domovině v Jižní Africe a v Americe roste většinou ve vyšších polohách i 1 500 m nad mořem. U nás se zatím pěstuje jen ve sklenících. 

3. Amarillis je vlastně nesprávný název pro jihoamerickou květinu Hippeastrum vittatum. Její české jméno zornice se neujalo, ale pod jménem Amarillis tato honosná květina u nás už dávno zdomácněla a lze ji často vídat za okny našich domovů. Barva rozměrného květu je cihlově červená, vzácněji bílá, červeně žíhaná. 

4. Mečíky (Gladiolus gandavensis a primulinus) patří v poslední době k nejoblíbenějším květinám našich zahrádek. Původ některých je v Středozemí, jiných až v jižní Africe, kde kvetou většinou jen červeně. Dnes už se pěstují gladioly na zahrádkách v celém světě a téměř ve všech barevných variacích. Byly vypěstovány květy barvy čistě bílé, všechny stupně barev žlutých, modrých, fialových až po téměř černorudou. Žluté květy na snímku jsou aksamitníky (Tagetes), kterým se říká též "afrikány". 

5. Orchidea (Orchidacea) patří ke květinám, které se česky jmenují vstavačovité. Orchideje jsou nejzajímavější a také nejvzácnější květiny. Rostou ve všech světadílech, některé na zemi, jako na příklad naše vstavače, ale ty nejkrásnější hostují nejčastěji v paždí větví pralesních velikánů. Na snímku je orchidej zvaná Cattleya. *) 

6. Lilie královská (Lilium regale) patří svým statným vzrůstem a velkými zvoncovitými květy k nejhonosnějším ozdobám našich zahrádek. V některých lesích roste její menší, ale barevně krásnější příbuzná lilie, zvaná zlatohlávek (Lilium martagoni), jejíž květy jsou rudohnědé žíhané. 

7. Toulitka (Anthurium andreanum) k nám přišla teprve nedávno z tropických oblastí Ameriky, kde roste hlavně v povodí řek Amazonky, nejčastěji na ztrouchnivělých kmenech a větvích pralesních stromů. Dříve se tento nezvyklý květ objevoval jen ve sklenících šlechtických sídel, ale dnes už jsou jeho výpěstky v barvě rudé i bílé za květinářskými výlohami téměř po celý rok. 

 

*) Milovníkům orchidejí doporučujeme stereokotoučky ORCHIDEJE I a II, na kterých jsou snímky nejvzácnějších druhů těchto květin, pořízené na mezinárodní výstavě orchidejí. 

Home