Detail anglicky Orchideje II
Detail
Označení 012-004
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto F. Balát
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Výstavy
Obrázky
Pictures
1. Paphiopedilum hybridum
2. Cymbidium hybridum
3. Odontoglossum hybridum
4. Miltonia CV. F. Vichmann
5. Cymbidium hybridum
6. Paphiopedilum hybridum
7. Tillandsia cyanea
Doprovodný text

012-003 až 012-004 ORCHIDEJE 

Jestliže je královnou květin růže, pak je orchidej jejich císařovnou. Zaslouží si tak honosný titul pro mnohotvarou krásu i pro vzácnost a kdysi i pro nedostupnost. Není tomu tak dávno, kdy se cena orchidejových květů vyvažovala zlatem a prachové semeno některých druhů středoamerických orchidejí je stále dokonce dražší, než stejná váha zlata. 

Dnes už je květy orchidejí běžně vidět na zahradnických výstavách a ve výlohách květinářství, ale není to tak dávno, kdy byly orchideje tajuplnými rostlinami, ukrytými v nedostupných korunách pralesních velikánů, nebo v přísně střežených sklenících. 

Zájem evropských milovníků květin o orchideje započal v polovině 18. století a dovoz orchidejových květů a rostlin vrcholil v půli století devatenáctého. Tenkrát ještě zahradníci nedovedli vypěstovat vzácné druhy orchidejí ze semene a bylo nutné dovážet z tropů živé rostliny. Hledačství orchidejí bylo výnosným řemeslem asi jako zlatokopectví, jen snad ještě nebezpečnější. Vlastí nejkrásnějších orchidejí jsou vlhké oblasti asijských, afrických a hlavně středoamerických tropů a domovem pralesní stromy, na jejichž kůře a v paždí větví většina orchidejí hostuje. Hledači orchidejí museli se často prosekávat houštinami pralesů, kde je ohrožovala zvěř, hmyz a nezdravé prostředí. S hlavami vyvrácenými do korun stromů pátrali po tajuplných květech, aby je snesli na zem a neporušené dopravili rychle do přístavů, odkud je lodi převážely do Evropy. 

Sběr orchidejí byl kdysi výnosný, za objev nového druhu se platily sta i tisíce, ale byl i nebezpečným dobrodružstvím, při němž mnozí ztratili život. Pro nás je zajímavé, že jeden z nejvýznamnějších sběratelů a znalců, zvaný "Král orchidejí", byl Čech, Benedikt Roezl, narozený r. 1824 v Horoměřicích. Vyučil se zahradníkem v Děčíně, pracoval po nějakou dobu na různých místech Evropy a pak se vydal do Mexika, kde byl téměř dvacet let. Propátral pralesy Střední Ameriky, některé ostrovy Velkých Antil, hlavně Kubu a odevšad posílal nově objevené rostliny, hlavně však orchideje, evropským pěstitelům. Sám Roezl se z těchto dobrodružných cest vrátil, ale jeho synovec, František Klaboch, na jedné z mexických výprav zahynul. 

Do dnešní doby rozpoznali botanici už na dvacet tisíc druhů a variant orchidejí. Květy některých se nezvyklostí tvarů a pestrými barvami podobají víc tropickým motýlům, než květinám. Překvapivá je i dlouhá životnost květů orchidejí. Zatím co jiné květiny ve váze po několika dnech vadnou, neoplodněné květy orchidejí si udržují svou exotickou krásu po dobu čtyř až šesti týdnů. Není proto divu, že zájem o orchideje stoupá. Také jejich pěstování se rozšířilo, když zahradníci poznali, jak vypěstovat orchidej ze semene. 

U nás je řada soukromých pěstitelů orchidejí i několik velkých závodů, z nichž nejvzácnější je botanická zahrada v Liberci. Každoročně se konají v různých městech světa výstavy orchidejí; naše snímky jsou z mezinárodní výstavy, která byla uspořádána r. 1970 v Brně. 

Home