Detail anglicky Botanická zahrada v Praze
Detail
Označení 012-001
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Zdeněk Stuchlík
Výr.číslo Q-05-61675
Žánr Zahrady
Obrázky
Pictures
1. Skupina palem
2. Skupina ostrožek
3. Alpinum
4. Tropický leknín
5. Kaktusy
6. Skleník kaktusů
7. Echinocactus grusonii
Doprovodný text

012-001 BOTANICKÁ ZAHRADA V PRAZE 

První botanická zahrada v Praze, a snad vůbec ve střední Evropě, byla v místech, kde je dnes hlavní pošta, v prostoru mezi dnešní Jindřišskou ulicí, Václavským náměstím a ulicemi Opletalovou a Politických vězňů. Nebyla to botanická zahrada v našem slova smyslu; založil ji počátkem 14. století na přání Karla IV. jeho dvorní lékárník a pěstovaly se v ní hlavně léčivé a aromatické rostliny. Král Václav IV. privilegia zahrady potvrdil s podmínkou, že se v ní budou pěstovat také "....libovonné květiny a koření pro královo potěšení." - Tato zahrada přetrvala skoro pět století. 

Druhá botanická zahrada v Praze byla založena na příkaz Ferdinanda I. v první polovině 16. století na Hradčanech u letohrádku Belvedere a mezi těmi, kdož v ní pracovali, byl i slavný tehdy lékař Pietro Andrea Mattioli, autor ještě dnes známého Herbáře. 

První pražská botanická zahrada v dnešním pojetí, to je pro studium a popularisaci botaniky, vznikla v Praze r. 1775 na Smíchově, v místech, kde jsou dnes Dienzenhofferovy sady; v této zahradě, kde se pěstovalo až 13.000 druhů a odrůd rostlin, pracoval kromě jiných i významný český botanik Ladislav Čelakovský, syn básníka F. L. Čelakovského. Tato smíchovská zahrada trpěla exhalacemi z okolních továren a hlavně častými záplavami; proto r. 1898 byla otevřena nynější botanická zahrada Na Slupi. Tehdy už měla 7 skleníků a postupně se přistavovaly další. 

Botanická zahrada Na Slupi má dnes rozlohu 3,5 hektaru a v jejích sklenících i na venkovních odděleních se pěstuje přes 10.000 druhů a odrůd rostlin téměř z celého světa. Jejím posláním je sloužit výuce a výzkumům na katedře botaniky Přírodovědecké fakulty Karlovy university a poskytovat poučení široké veřejnosti. 

 

K obrázkům: 

1. Skupina palem Chamaerops. Ze subtropických skleníků se rostliny vystěhovávají od května do září pod širé nebe. 

2. Skupina ostrožek (Delphinium) v okrasném oddělení zahrady. 

3. Alpinum se na jaře rozzáří zlatými barvami tatařice (Alyssum saxatile). 

4. Tropický leknín (Nymphaea stellata) v bazénu tropického skleníku. 

5. Kaktusový skleník č. 10. Sbírky kaktusů a sukulentů pražské botanické zahrady jsou ve třech sklenících a mají asi 20.000 kusů. 

6. Celkový pohled na skleník kaktusů č. 9. 

7. Obrovské kulovité kaktusy druhu Echinocactus Grusonii ve skleníku č. 10. 

Home