Detail anglicky Východočeská ZOO I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 009-026
Země Československo (1980)
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Slon
2. Lední medvěd
3. Vlk
4. Bongo
5. Jeřábi paví
6. Plameňáci
7. Sup
Doprovodný text

009-026 VÝCHODOČESKÁ ZOO I - Klasická část - Dvůr Králové nad Labem 

Zoologické zahrady vznikly již před pěti tisíci lety, kdy kterýsi čínský císař zřídil "zahradu moudrosti", ve které bylo chována různá zvířata pro potěšení členů císařského dvora. Také staří Egypťané a Římané chovali dravá zvířata, ale v prostředí, které se podobalo zvěřinci, než zoologické zahradě. 

V našich zemích vznikl podobný zvěřinec v 16. století a zřídil jej Rudolf II. na Pražském hradě. Bylo však jen výsadou panstva dívat se na zvířata, která byla chována v těsných klecích. Zoologické zahrady vznikly teprve v 19. století, ale ani zde nebyla zvířata chována v takovém prostředí, které se blíží volné přírodě. Byly ještě pouze atrakcí a zdrojem příjmů. 

Teprve v druhé polovině 20. století se provoz zahrad začíná řídit hledisky vědeckými a kulturními. V moderně zařízených zahradách se dbá na systematický výběr, vhodné rozmístění a náležité prostředí. Mizí těsné klece a budují se prostorné a bezpečné výběhy, pokud možno bez mříží. Návštěvníkům se tak naskýtá možnost k pozorování zvěře v prostředí, které se blíží volné přírodě, v němž zvířata žijí co možno podle své přirozené povahy. 

To všechno se snaží vybudovat ve Východočeské zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem a jak se jim to daří, poznáte v dalších stereokotoučcích tohoto seriálu. 

 

Texty k obrázkům: 

1. SLON INDICKÝ se liší od slona afrického stavbou těla, má kratší kly a mnohem menší ušní boltce. Zajímavé u tak mohutného zvířete je, jak citlivě umí používat svého chobotu, že dokáže rozbalit i kostku cukru zabalenou v papíře. 

2. LEDNÍ MEDVĚD patří k nejvzácnějším chovancům zoologických zahrad. Jeho domovinou je vzdálená, ledová Arktida, kde loví ryby a tuleně. Vydrží neuvěřitelně dlouho pod vodou. Dospělí váží až 600 kg a řadí se mezi nejsilnější šelmy. 

3. VLK HŘÍVNATÝ, v přírodě žije dnes již vzácně a to ve vlhkých oblastech Argentiny a Brazílie. Živí se rostlinnou i masitou potravou. V zajetí bývá chován pouze ojediněle, ještě vzácněji se rozmnožuje a patří mezi světově chráněná zvířata. 

4. BONGO je největší a nejkrásnější z pralesních antilop, žijících v hustých pralesích rovníkové Afriky. V zajetí je tento druh chován jen zřídka. V současné době je v Evropě pouze v 5 zoologických zahradách. Ve východočeské zoologické zahradě jsou prvními v zemích socialistického tábora. 

5. JEŘÁBY PAVÍ jsou okrasou klasické části ZOO. Na 30 těchto krásných ptáků žije v ohrazené části s parkovou úpravou. Byli získáni při loveckých výpravách inženýra Vágnera. 

6. PLAMEŇÁCI, domovinou těchto růžových čápů jsou africká jezera, kde v mělkých a bahnitých vodách loví drobné vodní živočichy. Mají podivný člunovitý zobák s tlustým, tučným jazykem. 

7. SUP HNĚDÝ. Východočeská ZOO chová v dravčí voliéře různé druhy dravců, kteří obývají všechny světadíly, mimo Antarktidu. Jsou výbornými letci a mají výborný zrak. 

Home