Detail anglicky ZOO Liberec
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 009-025
Země Československo (1980)
Světadíl Evropa
Foto Otto Řehák
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Šimpanz
2. Lachtan
3. Velbloud
4. Tygr
5. Lev
6. Nosorožec
7. Slon
Doprovodný text

009-025 ZOOLOGICKÁ ZAHRADA LIBEREC 

Liberecká zoologická zahrada je jednou z nejkrásnějších zoologických zahrad v naší republice a každý návštěvník severních Čech by si ji měl prohlédnout. Najde zde v hezkém členitém terénu mnoho druhů odborně chovaných zvířat, kterým se dobře daří, což dosvědčuje mnoho odchovaných mláďat. 

Chov zvířat se stal v posledních desetiletích samostatnou uznávanou vědní disciplínou. Zoologické zahrady se tím zařadily mezi důležitá kulturní a vědecká zařízení, která informují návštěvníky o životě zvířat a její ochraně. 

 

1. Šimpanzi jsou nejpopulárnějšími chovanci zoologických zahrad. Jejich vlastí jsou pralesy rovníkové Afriky, kde žijí v tlupách, vedených silným samcem. Dorůstají výšky až 170 cm a váží 50 až 75 kg. Jejich jídelníček je velmi pestrý a skládá se jak z rostlinné, tak i z živočišné potravy. Živí se hlavně různým ovocem, avšak rádi si uloví i menší zvířata a tím získávají i plnohodnotné bílkoviny. 

2. Lachtani, krásní mořští tvorové, žijí v nejsevernější části Tichého oceánu a po obou stranách pevnin Starého i Nového světa. Patří k členům malé skupiny mořských šelem, ploutvonožců, mezi lvouny, tuleně, mrože a mořské slony. Všichni mají pravý šelmí chrup, ale vývojem po dobu miliónů let se změnily tlapy a drápy v širokou ploutev. Vodou proplouvají jako živá torpéda. Na pevnině jen spí a dočasně odpočívají. Zde také prožívají své milostné chvilky a vychovávají svá mláďata. 

3. Velbloud dvouhrbý je jediným spolehlivým dopravním prostředkem v drsných a nebezpečných pouštích Mongolska, Sibiře a Tibetu. Pomalu a trpělivě putují dlouhé řady těchto zvířat, každé naložené dvěma až třemi metrickými centy zboží po pouštích vnitřní Asie. Přes svou otužilost proti rozmarům přírody je velbloud choulostivý na různá poranění a velmi citlivý v okolí hrbů. 

4. Tygr je dnes největší žijící šelmou a nebojí se žádné zvěře, ani slona, jen jednomu tvoru se vyhýbá a to je člověku. Tato obrovská kočka, stejně jako lev, zabíjí jen pro získání potravy a nikoliv z vraždivosti. Tygr žije v teplých krajích Asie, ale také na severu až v amurské oblasti. Nikdy se však nevyskytoval v Africe, kde kraluje lev. Tygr sibiřský váží až 300 kg, zatím co indický tygr, známý tygr bengálský, jen 200 kg. 

5. Lev, král zvířat, žije dnes volně pouze v Africe, tzv. lev pustinný a v rezervaci na poloostrově Kathiwar žije několik desítek lvů indických. Převážná část lvů žijících v zoologických zahradách a v cirkusech, nepoznala nikdy svůj původní domov, neboť se narodila již v zajetí. Lev, právě tak jako tygr, zabíjí zvěř pouze z nutnosti, k získání potravy. 

6. Nosorožec dvourohý je neforemný těžký kolos, s tlustou vrásčitou kůží a tupým výrazem oka. Při jeho spatření se nám vynoří vzpomínky na pravěký svět, kdy žily všelijaké divné stvůry a dnešní africký nosorožec je jedním ze žijících pozůstatků té doby. Jeho příbuzní ve východní Asii mají jen jeden roh a jsou již na vymření. 

7. Slon je jediným zástupcem skupiny chobotnatců, ale zato však důstojným. Je si vědom své síly a se vší vážností reprezentuje dávno vymřelé předky - dimotheria, mastodonty a mamuty. Slon indický se od svého afrického příbuzného liší poněkud menší postavou, menšíma ušima a jediným prstovitým výrůstkem na chobotu. Tímto malým, velmi citlivým prstíkem dokáže rozbalit i kostku cukru, zabalenou v papíře. Sloni jsou velmi inteligentní a dožívají se stáří až 100 let. 

Home