Detail anglicky Zvířata v ZOO II
Detail
Označení 009-021
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Otto Řehák
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Velbloud dvouhrbý
2. Velbloud jednohrbý
3. Lama Guanaco
4. Zubr evropský
5. Medvěd Kodjak
6. Nandu
7. Lachtan
Doprovodný text

009-021 ZVÍŘATA V ZOO II 

 

1. VELBLOUD DVOUHRBÝ. Již před dávnými časy si člověk Východu učinil z dvouhrbého velblouda dopravní stroj. Karavany těchto velbloudů jsou jediným spolehlivým vlakem v drsných a nebezpečných pouštích Mongolska, Sibiře a Tibetu. Trpělivě a pomalu putují dlouhé řady těchto zvířat, každé naložené dvěma až třemi metrickými centy zboží po pouštích vnitřní Asie. Přes svou otužilost proti rozmarům počasí je velbloud choulostivý na různá poranění a velmi citlivý v okolí hrbů. Hřbet velblouda nesmí být obnažen a proto se pase s přikrývkami i sedlem. 

2. VELBLOUD JEDNOHRBÝ. Původní vlastí, kde byl za dávných časů jednohrbý velbloud ochočen, jsou arabské pouště. Dnes je rozšířen na mnohem větším území než ve starověku. Přičinili se o to hlavně Arabové, kteří v počátcích islámu ovládli celou obrovskou oblast severní Afriky. Mnoho se lidé natrápili otázkou jak může velbloud snášet v největším horku žízeň tak dlouho, jako žádný jiný soumar. Chemickým spalováním rezervního tuku v hrbu se vyrábí voda, která přechází do tkání a napájí tak tělo. Velbloudi nemají pěknou povahu, jsou zlí, kousaví a o nějaké něžnosti k člověku se nedá mluvit. 

3. LAMA. Než přišli Evropané do jižní Ameriky, byla tu jediným domácím přežvýkavcem, který nahrazoval koně i krávu, lama. Jejími chovateli byli Peruánci, nositelé vysoké indiánské kultury v Jižní Americe. Na neschůdných cestách vysokých And, byla jediným dopravním prostředkem lama. Lama není tak zlá jako velbloud a svou zlobu projevuje tím, že plivá člověku do obličeje. Lamy jsou užitečné nejen jako tažná zvířata, ale dávají nesmírně cennou vlnu. 

4. ZUBR EVROPSKÝ. V římské době barbarské kmeny, které sídlily ve střední Evropě, lovily zubra do jam a zabíjely ho oštěpy. Tehdy byl zubr lesním skotem. V dnešní době je skoro vyhuben a žije jen v rezervacích a zoologických zahradách, kde se mu také daří a stále se i rozmnožuje. Největší stáda zubrů jsou v Bělověžském pralese v Polsku a v Kavkazské rezervaci v Sovětském svazu. 

5. MEDVĚD HNĚDÝ. Medvěd hnědý je největší z evropských šelem a dá mu velkou práci, než své ohromné tělo nakrmí. Medvěd je lesní šelma a aby se nasytil, musil by každý den sníst aspoň ovci nebo koloucha a taková sousta jsou v lese vzácná. Proto mohutnému chlupáči, dobrácké tváře, nezbývá nic jiného, než vyhrabávat mravence, brouky, hlemýždě, myši, vybírá také ptačí hnízda, vosí i čmeláčí hnízda, vyhrabává různé kořínky a pase se také na čerstvé tučné trávě. S příchodem zimy uléhá k zimnímu odpočinku. Nespí však doopravdy, je jen velmi malátný, nejí, nepije, tráví z letního tuku. A právě v té době, kolem Nového roku, se narodí medvědici jedno nebo dvě malinkatá medvíďata. 

6. NANDU. Nandu je pštros jihoamerických pamp a pase se tu jako skot. Nemůže létat a je odkázán jen na své rychlé nohy, na kterých ubíhá rychlostí závodního koně. Dlouhé nohy nesou široké tělo s popelově šedým peřím a nad ním ční na labutím krku ve výši půldruhého metru, malá plochá hlava. Spásají trávu, sbírají myši, ještěrky, hmyz a rozmanitá semena. Zajímavostí je starost o potomstvo. Hnízdo vyhrabává samec, do kterého samice postupně snášejí vejce. Na hnízdo pak usedá samec a s příslušnou důstojností vysedává na vejcích. 

7. LACHTAN. V nejsevernější části Tichého oceánu a po obou stranách pevnin Starého a Nového světa, na rozmanitých ostrůvcích se shromažďují tito krásní mořští tvorové. Jsou členy malé skupiny mořských šelem, ploutvonožců, do níž patří Ivouni, tuleni, mroži a mořští sloni. Všichni mají pravý šelmí chrup, ale vývojem po dobu miliónů let se změnily tlapy a drápy v širokou ploutev. Vodou se pohybují jako živá torpéda. Pevnin používají jen k dočasnému odpočinku, k vyspání a hlavně pro své milostné neplechy a k výchově svých mláďat. 

Home