Detail anglicky ZOO Lešná III
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 009-019
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Zámek Lešná
2. Bizoni
3. Medvěd himalájský
4. Lev pustinný
5. Pardál černý
6. Tygr sumatranský
7. Levhart skvrnitý
Doprovodný text

009-019 ZOO LEŠNÁ 

Nedaleko Gottwaldova, téměř na úpatí Hostýnských vrchů, byl koncem minulého století vybudován zámeček nazvaný Lešná. Jeden z jeho posledních majitelů založil v přilehlé oboře bažantnici a chov různých druhů lesní zvěře. Kromě toho byla tu velká voliéra s papoušky a jako opravdová zvláštnost, chov australských pštrosů emu. Koncem druhé světové války většina toho zanikla, ale obětavostí místních nadšenců byla tu v padesátých letech založena zoologická zahrada, která postupem doby vzrostla v jednu z našich nejpůvabnějších zoologických zahrad vůbec. 

V dnešní době chovají v zoologické zahradě na Lešné na padesát druhů savců a přes sedmdesát druhů ptáků ze všech světadílů. Zámecký park, ve kterém je ZOO rozmístěna, přechází v oboru, kterou protéká potok. Střídají se tu listnaté i jehličnaté porosty s palouky, na kterých se popásá lesní zvěř a je tu i několik rybníčků pro vodní ptactvo. Nechybí ani dětský koutek a celé prostředí je jako stvořené nejen k poznávání přírody, ale i k rekreaci a odpočinku. 

Zajímavý je i zámeček Lešná, ukázka slohu, jaký byl v módě koncem minulého století. Kromě přepychově zařízených komnat, které dávají nahlédnout do způsobů bývalého feudálního panstva, je v prvním poschodí zámku též přírodovědecká expozice Oblastního muzea Gottwaldov a v suterénu akvaristické oddělení; v tlumeně osvětleném prostředí září v účelně upravených akváriích rybky všech tvarů a barev. Jsou tu též - jako po celé ZOO Lešná, orientační popisy se jmény a nejdůležitějšími údaji o exponátech. 

A je tu ještě jedna zcela mimořádná zajímavost: v zámečku je možno se i ubytovat. Bydlení je tu vskutku romantické, protože ráno budí spáče nejen zpěv ptactva, ale i křik opiček a řev lvů. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Zámeček Lešná byl vybudován koncem minulého století. Jeho komnaty jsou ukázkou bydlení tehdejšího panstva. V zámku je též přírodovědecká expozice gottwaldovského Oblastního muzea a v suterénu skupina akvárií. 

2. Bizoni a zubři žili kdysi ve velkém počtu v Evropě i v Severní Americe. Dnes je jich ve volné přírodě již tak málo, že je chrání Mezinárodní unie pro ochranu přírody. Že se na Lešné o ně dobře pečuje, toho dokladem jsou zde odchovaná mláďata. 

3. Medvěd himalájský je mohutná šelma žijící v severních oblastech Asie, zvláště na jižních svazích Himaláje. Má černou lesklou srst se žlutobílou skvrnou na plecích. 

4. Lev pustinný. Jeho domovem jsou africké stepi a některé oblasti jihozápadní Asie. Samec má na rozdíl od samice na krku a na hlavě mohutnou hřívu. 

5. Černý pardál je barevná odchylka levharta skvrnitého. Jeho zbarvení je způsobeno nadbytkem černého barviva v srsti, ale pardálí skvrny jsou patrné i na jeho černé kožešině. 

6. Tygr sumatránský je menší a celkově tmavší, než na příklad tygr sibiřský. Ve volné přírodě je už velmi vzácný a proto ho před náruživými nimrody chrání Mezinárodní unie ochrany přírody. 

7. Levhart skvrnitý. Když se líně protahuje na sluníčku, vyhlíží zdánlivě neškodně - ale podívejte se na jeho chrup. 

Home