Detail anglicky ZOO X - Papoušci
Detail
Označení 009-011
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto F. Zahradníček
Výr.číslo Q-05-81045
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Alexandr čínský
2. Alexandr rudohlavý
3. Ararauna
4. Jendaya
5. Papoušek skalní
6. Rosela pestrá
7. Lori
Doprovodný text

009-011 ZOO X - Papoušci 

Papoušci tvoří velmi ostře ohraničenou skupinu mezi ostatními ptáky. Mají většinou velmi pestré peří, ozývají se křikem, jejich zobák je zahnutý podobně jako u dravců a nohy mají dva prsty obrácené dopředu a dva vzad. Žijí v teplých oblastech Asie a Severní Ameriky, dále v Africe, Jižní Americe a Austrálii. 

Papoušci uzavírají manželství na celý život, které se mění jen smrtí některého z partnerů. Všichni hnízdí v dutinách, pouze jihoamerický papoušek mniší staví obrovská společná hnízda. Papoušci se živí převážně plody rostlin a jejich velmi silný zobák jim umožňuje louskání i velmi tvrdých ořechů. Mnoho druhů papoušků si přidržuje potravu nohou u zobáku, což je v říši ptačí zcela ojedinělé. Jsou však i takoví, kteří sbírají nektar z květů rostlin. 

Papoušci jsou velmi učenliví, někteří se naučí opakovat různé zvuky a slova a proto už odedávna je lidé chovali v domácnosti pro radost a potěchu. Velký papoušek přilne k svému chovateli, pozná ho mezi jinými a projevuje mu svou náklonnost různými způsoby. K takovým papouškům patří i malá australská "andulka", která je nejpopulárnějším klecovým papouškem; za staletí byly od tohoto druhu papoušků vypěstovány různé barevné variace, které se v přírodě ani nevyskytují. Andulce se stala klec přirozeným prostředím. 

Pražská ZOO má velmi bohatou sbírku papoušků z celého světa; mnoho z nich ve voliérách pražské ZOO i hnízdí a vychovává mláďata. 

 

K obrázkům (foto F. Zahradníček): 

1. Alexandr čínský je specialitou pražské zoologické zahrady, kde chovají dva páry, které ve svých hnízdních budkách každoročně vyvádějí mláďata. Jsou nejvzácnější a největší ze všech alexandrů. 

2. Alexandr rudohlavý je na rozdíl od čínského nejmenší ze všech alexandrů. Žije v Přední i Zadní Indii, na Cejlonu, v Assamu a jižní Číně. V přírodě hnízdí v dutinách stromů a domorodci často vybírají jeho mláďata a krotká pak prodávají na trhu. - Na snímku je též holub chocholatý, žijící v Austrálii. 

3. Ararauna patří mezi největší papoušky Jižní Ameriky. Hnízdí v dutých pralesních stromech na březích řek. Živí se ovocem, zeleninou a semeny. Často se chová v zoologických zahradách, kde již mnohokrát odchoval svoje mláďata. 

4. Papoušek jendaya je v Jižní Americe tak hojný, že bývá ve velkém počtu chytán a vyvážen do Evropy. Je velkým škůdcem dřeva, které ničí svým silným zobákem. Pro své zlatožluté zabarvení bývá často chován v zoologických zahradách. 

5. Papoušek skalní pochází také z Jižní Ameriky. Hnízdí v horách, kde je chladnější počasí a proto snáší i naši zimu v zahradní voliéře beze škody. Patří k vzácnému druhu papoušků pražské zoologické zahrady, kde již několikrát vychoval mláďata. 

6. Rosela pestrá je jedním z nejpestřeji zbarvených australských papoušků. Patří mezi tak zvané ploskoocasé papoušky. Hnízdí pouze v období dešťů, kdy má dost potravy pro svá mláďata. Rosela je u našich chovatelů velmi oblíbená, jelikož je otužilá a snadno v zajetí hnízdí. 

7. Lori horský a Forstenův patří oba do podčeledi loriů, rozšířených hlavně v Austrálii a na Sundských ostrovech. Na rozdíl od všech ostatních papoušků mají štětcovitý jazyk, kterým sbírají nektar z květů a sají šťávu z měkkých plodů. V pražské ZOO odchovali již mnoho mláďat od tohoto krásného druhu papoušků. 

Home