Detail anglicky ZOO VIII - Ptáci vodní a brodiví
Detail
Označení 009-009
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto F. Zahradníček
Výr.číslo Q-05-81025
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Marabu
2. Plameňáci
3. Ibis
4. Labuť
5. Hohol severní
6. Pelikáni
7. Racek chechtavý
Doprovodný text

009-009 ZOO VIII - Ptáci vodní a brodiví 

Ptáci, žijící na vodě, mají proti jiným skupinám mnoho zvláštních vlastností, kterým říkáme adaptace, nebo přizpůsobení životnímu prostředí. Tělo vodních ptáků má většinou vřetenovitý tvar, aby dobře rozráželo vodu, a tři přední prsty spojuje typická plovací blána, která umožňuje veslování. Peří je husté, dobře promaštěné a má vespod hustou vrstvu peří prachového, takže ani kapka vody nepronikne k tělu. 

Vodní ptáci jsou většinou velmi dobří letci a často také výbornými potápěči. Mohou se potápět až do hloubky 40 m a zůstat i tři a půl minuty pod vodou. Jejich mláďata jsou hned po vylíhnutí velmi dokonalá, neboť většinou jsou od prvého okamžiku odkázána sběrem potravy sama na sebe. 

Brodiví ptáci se vyznačují především vysokými nohami, které jim umožňují hledání potravy v bažinách a na mělčinách. Někteří pouze "cedí" vodu zobákem a živí se drobnými vodními živočichy, jiní chytají a polykají větší sousta. Patří mezi ně i náš legendární čáp, kterému nikdo u nás neubližuje. Hnízdí jich v Čechách víc než tři sta párů a na podzim odlétají velmi dlouhou cestou až do jižní Afriky. 

 

K obrázkům: 

1. Marabu je indický čáp, připomínající návštěvníkům ZOO svou holou hlavou a zadumaným postojem stařičkého filosofa. Ve své domovině požírá mršiny, je za tuto zdravotní službu ve vážnosti a nikdo mu neubližuje. 

2. Plameňák žije v několika druzích v Asii, Africe a Jižní Americe ve velkých koloniích, kde staví z hlíny svá podivná hnízda ve tvaru komínu. Plameňáci nemohou spolknout větší sousto, proto vodu čvachtáním zobákem cedí a živí se pouze malými živočichy. 

3. Ibisové žijí v několika druzích ve všech světadílech včetně Evropy. Mají dlouhé, srpovitě zahnuté zobáky, kterými hledají potravu v močálech a bažinách. - Mořských racků je mnoho druhů. Hnízdí v koloniích na skalách pobřeží a ostrovů. 

4. Labuť žije v mnoha druzích ve všech světadílech. Ve většině států jsou labutě přísně chráněny. Manželství uzavírají na celý život. V rákosinách staví mohutné hnízdo, které má metr v průměru a je až 80 cm vysoké. Na vejcích sedí pouze samice a to 35 až 40 dnů; samec v té době pouze hlídá hnízdo. Mláďata jsou šedá a teprve třetím rokem stávají se z nich sněhobílí krasavci. 

5. Hohol severní je kachna žijící v severních krajích. Hnízdí vysoko v dutinách stromů, někdy vzácně i u nás. - Čejka chocholatá je náš nejhojnější bahňák z čeledi kulíkovitých. Žije na mokrých lukách, hnízdí v trávě a v době toku provádí zajímavé svatební lety. 

6. Pelikáni žijí v osmi druzích téměř na celém světě. Hnízdí v koloniích a v kolektivu loví zajímavým způsobem ryby. Vytvoří na vodě řadu, postupují pomalu ke břehu a při tom bijí křídly do vody. Naženou tak ryby na mělčinu, kde je pak chytají do vaku na spodní čelisti zobáku jako rybář do saku. 

7. Racek chechtavý je obecně známý obyvatel našich rybníků, zejména v jižních Čechách. V Praze na Vltavě zůstávají rackové v menším množství i přes zimu, ale hromadně přilétají do Prahy v únoru jako první poslové jara. Hnízdí v koloniích na ostrůvcích rybníků a jezer. Při orání doprovázejí pluh a sesbírají velké množství larev a škodlivého hmyzu. 

Home