Detail anglicky ZOO VI - Šelmy
Detail
Označení 009-007
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto F. Zahradníček
Výr.číslo Q-05-81043
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Lev
2. Jaguár
3. Gepard
4. Vlk
5. Dingo
6. Medvěd brtník
7. Medvěd Baribal
Doprovodný text

009-007 ZOO VI - Šelmy 

Pražská zoologická zahrada má velmi početnou skupinu zvířat pro návštěvníky nejpřitažlivějších - šelem. Většina z nich rodí mláďata a pečuje o ně, což je důkazem, že zde žijí v dobrých podmínkách. 

Návštěvníci se mohou přesvědčit, že na šelmách není nic krvelačného, se svými ošetřovateli si většinou dobře rozumí a projevují jim svým způsobem sympatie. Šelmy jsou masožravci a proto se živí masem jiných zvířat, což je přirozený zákon přírody. Tato jejich činnost je důležitá z hlediska výběru i zachování biologické rovnováhy v přírodě. 

Kořistí šelem se stávají zejména jedinci nemocní nebo slabí, kteří by neměli zdravé potomstvo. Jiná zvířata by se škodlivě přemnožila. Tak například tygr reguluje výskyt divokých prasat, kterých by jinak bylo takové množství, že by zničili celou úrodu v oblasti, kde žijí. 

Šelma nezabíjí z touhy zabíjet; je-li nasycena, nepronásleduje zvířata, která jsou jinak její kořistí. Nebudeme proto šelmy považovat za zvířata zlá, tento pojem ve světě zvířat neexistuje. Šelmy jsou nejen krásné, ale svým způsobem i užitečné. 

 

K obrázkům: 

1. Lev žije v Africe jižně od Sahary a v Přední Indii. Indičtí lvi jsou však již skoro vyhubeni. Lvi loví v tlupách, zejména zebry, antilopy a podobně. Denně spotřebuje lev asi 7 kg masa. 

2. Jaguár je velká kočkovité šelma vyskytující se ve Střední a Jižní Americe. Velmi dobře plave a obratně se pohybuje na stromech. Večer vychází na lov a jeho kořistí jsou zejména opice, menší obratlovci, ryby, ale i větší savci, jako divoká prasata a podobně. 

3. Gepard patří také ke kočkovitým šelmám, i když stavbou těla a vysokými nohami s málo vtažitelnými drápy připomíná šelmy psovité. Žije v jižní Asii a Africe. Snadno zkrotne a proto je zvlášť v Indii používán k lovu zvířat. 

4. Vlk je psovitá šelma považovaná za jednoho z předků našeho domácího psa. Žije v severních částech Evropy, Asie a Ameriky. Svou kořist štve ve smečkách a někdy musí být jeho stav regulován odstřelem. Ve východních částech Slovenska je uloven velmi často. Lov na vlka je obtížný, protože vlk se člověku zdaleka vyhýbá. 

5. Dingo není původním divokým zvířetem, ale pochází ze zdivočelého psa, kterého zavlekli domorodci z okolních ostrovů do Austrálie, kde se stal pro některá tamější zvířata osudným. Živí se malými obratlovci, ale ve smečkách loví i klokany. V jeho žlutém zbarvení se často vyskytují bílé znaky. Na rozdíl od domácího psa neštěká, ale pouze vyje. 

6. Medvěd brtník je největší šelma žijící přirozeným způsobem na území naší vlasti. V Tatranském národním parku žije nyní asi 250 kusů medvědů, které přísně chráníme. Na podzim se medvěd vykrmí a zimu přečká ve svém brlohu, při čemž tráví ze svých tukových zásob. Uprostřed zimy rodí medvědice mláďata. 

7. Medvěd baribal žije v severní Americe obdobným způsobem jako náš medvěd brtník. Výborně šplhá po stromech a dobře plave. Živí se hlavně potravou rostlinnou, ovocem, bobulemi, výhonky, hlízami, také však hmyzem, medem a drobnými obratlovci. Člověku se zdaleka vyhýbá a zimu částečně přespává. 

Home