Detail anglicky ZOO IV
Detail
Označení 009-006
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto F. Zahradníček
Výr.číslo Q-05-71140
Žánr ZOO
Obrázky
Pictures
1. Lední medvěd
2. Kůň Převalského
3. Emu
4. Nosorožec
5. Zebra
6. Tygr
7. Lvice s mládětem
Doprovodný text

009-006 ZOO IV 

 

1. Lední medvěd patří mezi nejvzácnější a současně nejčilejší obyvatele našich zoologických zahrad. Jeho tmaví příbuzní, na příklad hnědý brtník, severoamerický grizzly nebo medvěd himalájský dovedou někdy návštěvníky pobavit, ale za teplých dnů nejraději zalezou do stínu a nehybně vyspávají. Lední medvěd nezahálí snad ani na chvíli; nepanáčkuje, nežebrá, ale nesčetněkrát se potopí do vodní nádrže, labužnicky se v ní převaluje a někdy až za dlouhou dobu se vynoří. Ve svém domově, v sněhobílé Arktidě, jejíž barvě přizpůsobil svůj huňatý kožich, se živí masem ryb a tuleňů. Dospělý váží až šest metrických centů a řadí se mezi nejsilnější zvířata. 

2. Kůň Převalského čili kertak je poslední, už vymírající druh divokého koně. Jméno dostal podle ruského cestovatele, který tohoto prakoně objevil v pouštních krajinách vnitřní Asie. Dnes žije ve volné přírodě už jen několik desítek těchto koní v oblasti Altaje na rozhraní Mongolska a Číny. 

3. Emu patří mezi tak zvané běžce, což je skupina ptáků, kteří pro svou velkou váhu ztratili schopnost létat. Největší z běžců jsou pštrosi, ale ani emu, žijící dosud volně v Austrálii, není právě malý; dosahuje průměrná výšky jeden a půl metru. Je zajímavé, že na vejcích sedí vždy jen samec, který se také pečlivě stará o vylíhlá mláďata. V té době se k němu není radno přiblížit, dovede kopnutím silně poranit. - Zajímavý je jeho hlas, který se podobá tlumenému bubnování. 

4. Nosorožec patří k nejméně přívětivým obyvatelům zoologických zahrad. Společensky vychovaný slon mává už na dálku chobotem a loudí o pamlsek, hroch alespoň občas tlamu otevře, ale nosorožec většinou jen obchází zachmuřeně ohradu, hlavu skloněnou, malá očka přivřená a tváří se jako by chtěl návštěvníka nabrat na svůj roh. Má také proč se na člověka zlobit. V Asii, kde kdysi žila celá stáda nosorožců, je pověrčiví lidé téměř vyhubili, protože se domnívali, že jejich rozemletý roh má léčivou moc; a v Africe je lovili hlavně pro maso. Mladý nosorožec prý má maso podobné telecímu. Je proto volně žijících nosorožců už jen povážlivě málo. 

5. Zebra, blízká příbuzná koně a osla, nesporně nejpořádněji vyšňořená ze všech kopytníků. Pochází z Afriky, kde žije stále ještě v početných stádech, i když jich lvi a jiné šelmy každý rok hodně zahubí. Když pozorujete zebry v zoologické zahradě, možná vás napadne, proč se jich neužívá k tahu nebo k jízdě jako koní. Před lety se takové pokusy konaly, ale dopadly špatně. Zebra není tak silná a odolná jako kůň, ani tak trpělivá jako osel. Zůstala proto u nás jen jako ozdoba zoologických zahrad a nejvýš pro jednoduchá vystoupení v cirkusu. - Až se podíváte na obrázek, pokuste se zjistit, jestli je zebra bílá s tmavými pruhy, nebo naopak. 

6. Tygr, který se na obrázku tváří jako milá a jen poněkud velká kočka, je ve skutečnosti nejnebezpečnější šelma, před kterou kromě slona a nosorožce prchají téměř všechna ostatní zvířata Asie. Vždyť je dlouhý dva až půl třetího metru, váží průměrně půldruhého metr. centu, drápy má úměrně velké svému tělu a jeho chrup vidíte na obrázku. Tygři žijí většinou v odlehlých džunglích, ale nedostatek vody a potravy je přivede i do obydlených krajů; pak napadají domácí zvířata a někdy i lidi. 

7. Lvice s mládětem; dříve v zoologických zahradách vzácný, ale v posledních letech častý a vždycky milý obrázek, protože dnes už převážná většina lvů v našich ZOO a cirkusech se narodila v zajetí a svůj původní domov, jímž je střední Afrika a některé oblasti jižní Asie, nikdy nepoznala. Malé lvíčátko připomíná spíš plyšovou hračku než budoucího krále zvířat. Povahou a chováním se lvíčata neliší od mláďat našich domácích koček; jsou stejně hravá jako všechna koťata. 

Home