Detail anglicky Delfíni
Detail
Označení 009-005
Země USA
Světadíl Amerika
Foto Josef Hájek
Výr.číslo Q-05-71365
Žánr Sport
Obrázky
Pictures
1. Mořské akvárium
2. Cvičený tuleň
3. Basketbal
4. Skokan
5. Hlediště
6. Pro odměnu
7. Tanec delfínů
Doprovodný text

009-005 DELFÍNI 

Donedávna se soudilo, že nejchytřejší mezi zvířaty jsou opice. Také o některých psech nebo koních se říkává, že jim chybí už jen mluvit. Ale zdá se, že nad všechny čtvernožce vynikají přímo obdivuhodnými schopnostmi delfíni. 

Kdysi považovali delfíny za ryby, ale dnes víme, že jsou to savci, že samice delfína rodí jedno až dvě mláďata a že je kojí, dokud se nemohou sami živit. Jejich potravou jsou samozřejmě ryby. 

O delfínech vyprávěli rybáři odedávna podivuhodné zkazky. Už římský učenec Plinius, který žil v prvním století po Kristu o delfínech napsal, že jich rybáři užívají k nadháněni ryb, a ještě starší báje vypráví o delfínovi, který byl tak unesen zpěvem tonoucího pěvce, že ho na svém hřbetě zachránil. A snad každý mořský rybář dovede vyprávět o tom, jak jim delfíni jednou při rybolovu pomáhali, jindy jak jim potrhali sítě a ryby uloupili. 

Řeči rybářů je vždycky třeba opatrně vážit a oddělit pravdu od rybářské latiny, ale o delfínech vycházejí nejfantastičtější zprávy ne od rybářů, ale od spolehlivých vědců. Ano, delfíni jsou dnes předmětem velmi důkladného vědeckého bádání a výsledky jsou vskutku překvapivé. 

Zoologové zjistili, že prapředkové delfínů žili před několika milióny let jako čtvernozí tvorové na souši. Do vody se vrátili asi v době, kdy je země nemohla uživit, zatím co jim moře mohlo nabídnout daleko víc potravy. Jejich mozek je poměrně větší než mozek člověka a také počet mozkových závitů je značný. Mají tedy delfíni náležitý předpoklad k učenlivosti, které chtějí vědci využít. 

Na břehu Černého moře je sovětský výzkumný ústav, kde se snaží zjistit, co umožňuje delfínům poznávat už na velikou vzdálenost kořist a domnívají se, že je to orgán ne nepodobný radiolokátoru. Zkoumá se také delfíni "řeč" a až té lidé porozumí, pak by mohli být delfíni rybářům užitečnější, než myslivcům lovečtí psi. 

Také v Americe je ústav pro výzkum a výcvik delfínů. Tam prý se hlavně snaží vychovat delfíny k spolupráci s námořníky a potápěči. Budou-li delfíni pomáhat při zachraňování trosečníků, bude to chvályhodné; zlé by ovšem bylo, kdyby delfíni dostali podobný úkol, jako japonští kamikadze; dopravovat k cizím plavidlům výbušné nálože. 

Úloha poslů smrti by slušela právě delfínům nejméně, protože jsou to tvorové velmi hraví, ba lze o nich říci veselí a setkáni s delfíny na moři patří k nejkrásnějším zážitkům. Plují ve skupinách a potkají-li loď, neprchají, naopak skotačí kolem lodi jako rozverní kluci. Této přirozené hravosti delfínů využívají čilí podnikatelé a budují velké bazény, ve kterých cvičení delfíni a jiná mořská zvířata předvádějí své kousky. Jedno takové obrovité akvárium je na Floridě v Miami a z něj jsou také snímky našeho stereokotoučku. 

 

K obrázkům: 

1. Seakvarium - mořské akvárium v Miami na Floridě. 

2. Akvárium má i jeviště, na kterém se právě produkuje tuleň; balancuje na nose míč a stoupá s nim po schůdkách. 

3. Delfíni hraji basketbal; hlavami odrážejí míč do koše jako zkušení pivotmani. 

4. Delfínů je celkem na 70 druhů; na snímku je tak zvaný delfín skákavý (Tursiops tursio); dovede se vyšvihnout vysoko nad hladinu, aby zatáhl za kuličku spojenou se zvonkem. 

5. Pohled na hry delfínů je skutečně zajímavý a je proto hlediště akvária stále obsazeno. 

6. Za každý zdařilý výkon loudí delfíni na svém cvičiteli odměnu - rybu. 

7. Společný tanec delfínů; podobného bývají námořnici často svědky i na širém moři. 

Home