Detail anglicky Sečská přehrada
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 008-020
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Přehrady
Obrázky
Pictures
1. Přehradní hráz
2. Plachetnice
3. Hrad Cheb
4. Zřícené hradby
5. Lichnice
6. Zříceniny
7. Průhled brankou
Doprovodný text

008-020 SEČSKÁ PŘEHRADA 

Chrudimka pramení na západních svazích Žďárských vrchů, proteče Kameničkami a dá se přes Hlinsko a Trhovou Kamenici na severozápad. Když však obteče vysoký skalní ostroh, ozdobený malebnou zříceninou hradu jménem Cheb, změní náhle svůj směr víc než o devadesát stupňů a téměř se vrací k východu, aby se pak obrátila na sever a v Pardubicích spojila své vody s Labem. A právě v místech, kde se Chrudimka otáčí kolem Chebu, nedaleko městečka se staročeským jménem Seč, byla v letech 1925 až 34 vybudována přehradní hráz, která řeku přiměla, aby se na chvíli zastavila a rozlila do šířky. 

Budovatelům Sečské přehrady šlo především o zdroj energetické síly, pitné vody a o zábranu povodním; dnešní návštěvníci však oceňují hlavně zdejší přírodní krásy, kterým dala přehrada jak náleží vyniknout. Vznikla tu celá rekreační oblast se vzácně čistým ovzduším, s místy jako stvořenými pro stanování a s příležitostí ke všem druhům vodních sportů. 

Sečské přehradní jezero, měřeno Lipnem nebo vodním dílem Orlík, není velké; na délku jen šest a půl kilometru, největší hloubku asi třicet metrů, ale i tak dává příležitost ke všem radostem, které může voda obklopená malebnou krajinou poskytnout. A okolí Sečské přehrady malebné skutečně je. Jsou tu květnatá luka i lesy, břehy bezpečně ploché i příkré a skalnaté, ozdobené dvěma romantickými zříceninami středověkých hradů. Z těch zvláště Cheb stojí za prohlídku i za překrásný pohled na jezero, který je vhodnou příležitostí k zamyšlení nad tím, jak v celku nevelká hráz dokázala proměnit kdysi ztracený kout ve vyhledávané rekreační středisko. 

Hlasy mládí se rozezněly na březích a vodách Sečské přehrady hlavně od roku 1953, kdy tu byl zřízen Mezinárodní pionýrský tábor a kdy se tu ozývá kromě češtiny i mnoho cizích jazyků. 

Často je slýchat stesk nad tím, že nemáme moře; je u nás však hodně vodních ploch s půvaby, jež moři většinou chybí: vlahé ovzduší, břehy se svěží zelení a stinné lesy. Právě těmito přednostmi oplývá Sečská přehrada. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Hráz Sečské přehrady je vybudována převážně z tak zvaného dioritu, kamene podobného žule. Dobýval se v kamenolomu u obce Libkova, odkud se dopravoval na stavbu přehrady lanovkou dlouhou téměř 7 km. 

2. K oblíbeným vodním sportům na Sečské přehradě patří projížďky na plachetnicích. Osobitý rámec dodávají přehradnímu jezeru tmavé lesy, které věnčí část jeho břehů. 

3. Romantický ráz dodává Sečské přehradě zřícenina hradu Cheb, která ční na příkré skále vysoko nad hladinou jezera. 

4. Z obranného systému, který kdysi chránil vstup do Chebu, zbyly už jen rozvalené hradby a příkopy porostlé lesními stromy. 

5. K oblíbeným výletům sečských rekreantů patří návštěva nedaleké Lichnice. Tento hrad byl založen ve druhé polovině 13. století a jmenoval se původně Světlík. Své dnešní jméno dostal později, kdy byl přestavěn a zvětšen. 

6. Přístup k hradu chránil na jedné straně příkrý sráz, na ostatních hluboké příkopy, valy a obranné zdi. Vše bylo téměř zničeno a je na podiv, že se zachoval křehký klenutý oblouk, který je uprostřed obrázku. 

7. Průhled brankou na zbytky kdysi pevného hradu, který byl roku 1646 dobyt švédským vojskem a později na císařský rozkaz zcela pobořen. 

Home