Detail anglicky Vranovská přehrada II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 008-015
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Jaroslav Novotný
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Přehrady
Obrázky
Pictures
1. Přehradní hráz
2. Přístav
3. Při projížďce
4. Chvalatická skála
5. Hrad Bítov
6. Na pláži
7. Západ slunce
Doprovodný text

008-015 VRANOVSKÁ PŘEHRADA II 

Podyjí, zejména údolí mezi Vranovem a Bítovem, bylo vždy půvabným zákoutím naší vlasti. Řeka Dyje se tu proplétala křivolakým údolím a její břehy lemovaly hluboké lesy, střídající se s loučkami pastvin, jinde se sráznými stržemi a skalami. Bývalo tu povětšině pohádkové ticho, které jen občas porušily hlasy lovců, dřevorubců, nebo obyvatel okolních obcí. 

Když na počátku třicátých let byla nedaleko Vranova vybudována přehrada, vytvořily zadržené vody Dyje rozsáhlé údolní jezero a dosud tichá říční zákoutí nebývalé ožila. Na březích jezera se počaly objevovat stanové tábory a chaty, kterých rok co rok přibývalo a Vranovská přehrada se zakrátko stala jednou z nejvyhledávanějších rekreačních oblastí. Vzduté vody zaplnily nejen říční údolí Dyje, ale i všechna boční údolíčka, takže vznikl rozsáhlý a složitý vodní meandr s mnoha malebnými, v létě sluncem prozářenými plážemi. 

Obdivovatelé Vranovské přehrady jí právem říkají Moravský Jadran. Její voda sice není slaná, ale na mnoha místech ji lemují pláže s pískem daleko jemnějším, než na březích Jadranu; navíc má Vranovské jezero stín a vůni lesů, oplývajících houbami a vzácnou květenou. 

Předností vranovské rekreační oblasti je i její nevšedně zajímavé okolí. Ve Vranově samém je velkolepý zámek, dílo známého stavitele Jana Fischera z Erlachu, kdysi středověký hrad, dnes pro návštěvníky ukázka bydlení feudálního panstva, doplněná sbírkami uměleckých předmětů, zvláště keramiky, z kdysi slavné keramické továrny ve Vranově, vyrábějící vynikající keramiku anglického vzoru Wedgwood. Na opačné straně přehrady se tyčí státní zámek Bítov, v jehož sálech jsou mnohá umělecká díla, ukázky historických zbraní a bohaté sbírky přírodopisné. 

Vzdutá hladina Dyje sahá od přehradní hráze až do vzdálenosti třiceti kilometrů, ale návštěvník může spatřit všechnu krásu jezera a jeho nejbližšího okolí včetně většiny historických památek za poměrně krátkou dobu a při tom pohodlně usazen v některé z vyhlídkových lodí, jejichž hlavni přistav je nedaleko přehradní hráze. 

Počet návštěvníků Vranovské přehrady je nemalý a díky dobré organizaci, se kterou se tu pečuje o pořádek, hygienu a pravidelné zásobování, stálo stoupá. Není divu, vždyť prostředí je tu opravdu překrásné. Náš stereokotouček ukazuje jen několik pohledů na její půvaby, ale přiměje-li vás k její návštěvě, stanete se po projížďce lodí po jezeře i vy jejím obdivovatelem. 

 

K obrázkům (foto Jar. Novotný): 

1. Přehradní hráz je vysoká něco přes 50 metrů a dlouhá necelých 300 metrů a přesto zadržuje v přehradním jezeře až 160 milionů krychlových metrů vody. 

2. Lodní přístav na hrázi přehrady, ze kterého vyplouvají moderní hydrobusy, obstarávající vyhlídkové plavby po přehradním jezeře dlouhém přes 30 km. 

3. Lodi vranovské flotily vám umožní seznámit se s půvaby i historickými památkami Vranovské přehrady. 

4. Chvalatická skála ční téměř kolmo několik desítek metrů nad hladinu přehradního jezera. 

5. Hrad Bítov nad soutokem řeky Dyje a Želetavky patří k nejstarším hradům Moravy; už v 11. století chránil její jižní hranici. 

6. U většiny pláží klesá dno tak pozvolna, že se tu mohou bezpečně koupat i malé děti. 

7. Romantický západ slunce nad přehradním jezerem. 

Home