Detail anglicky Máchovo jezero II - Bezděz
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 008-010
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Vladimír Pešl
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Jezera
Obrázky
Pictures
1. Máchovo jezero
2. Vodní skluzavka
3. Pláž
4. Sluneční lázně
5. Lodí po jezeře
6. Pod Bezdězem
7. Bezděz
Doprovodný text

008-010 MÁCHOVO JEZERO II - BEZDĚZ 

Severní polovina Čech je poměrně velmi chudá na jezera a rybníky a jen prozíravostí moudrého krále Karla IV. můžeme děkovat, že je i v této oblasti nádherná vodní plocha, jako stvořená ke koupání a letní rekreaci. Karel IV., když dal nedaleko hradu zvaného Bezděz, vybudovat téměř padesátihektarový rybník, jistě netušil, že v něm bude jednou víc lidských naháčů, než šupinatých kaprů a tak budiž moudrému králi chvála za ty kapry i za položení základů k dnešnímu rekreač. středisku. 

Koho Karel IV. vybudováním rybníka pověřil, dnes už nevíme, ale byl to asi někdo s velkým smyslem pro romantiku. Vybral pro rybník místo přímo kouzelné; v klínu mírných návrší pokrytých lesy, s několika skupinami malebných skal a dokonce s ostrůvkem jako z pohádky. Všude kolem ticho, které jen občas porušili rybáři - zkrátka nechybělo tomu pěknému rybníku nic, než vhodné jméno. 

Zádumčivé kraje kolem Bezdězu a Kokořína zalíbil si velký romantický básník a milovník přírodních krás, Karel Hynek Mácha a snad právě procházky na březích královského rybníka ho inspirovaly k jeho nejslavnější básni Máj, nebo k povídce Cikáni. Jisté je, že tu často a rád pobýval a je tedy dobře, že nejpůvabnější vodní plocha severních Čech nese jeho jméno. 

Dnes do těchto oblastí putují nesčetné tisíce výletníků, aby užili slunce, vody a zdravého vzduchu, provoněného pryskyřicí okolních lesů. Pro jejich pohodlí jsou v Doksech, městečku rozloženém na jih od jezera a ve Splavech, ležících na opačné straně, pohodlné hotely, rekreační chaty, restaurace a stánky s osvěžením. Méně nároční najdou dostatek místa pro stanování, motoristické autokempingy a to vše většinou ve stínu lesa a u samé vody. Pro všechny pak tu jsou nádherné pískové pláže, jak na břehu moře. 

A kdo by neměl romantiky Máchova jezera dost, jsou tu nedaleko zříceniny hradu Bezděz a z nich překrásný rozhled po celých středních Čechách. 

 

K obrázkům (foto Vladimír Pešl): 

1. Pohled z Hradištka nad Starými Splavy na Máchovo jezero. 

2. Vodní skluzavka na koupališti v Doksech. 

3. Břehy Máchova jezera lemují písečné pláže. 

4. Sluneční lázně na skalách nad jezerem. 

5. Lodní dopravu mezi Doksy a Starými Splavy obstarávají vyhlídkové lodi Hynek a Máj. 

6. Velký a malý Bezděz. 

7. Zříceniny Bezdězu. 

Home