Detail anglicky Sychrov
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 006-121
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Hrady a zámky
Obrázky
Pictures
1. Vstupní průčelí
2. Zahradní průčelí
3. Jídelna
4. Zámecká kaple
5. Knihovna
6. Hlavní schodiště
7. Síň A. Dvořáka
Doprovodný text

006-121 ZÁMEK SYCHROV 

Stavební vývoj nynějšího sychrovského zámku nebyl jednoduchý. Jsou na něm patrny všechny změny architektonického pojetí i vkusu jeho majitelů. Při prvních stavebních úpravách po příchodu Rohanů, byly nejdříve z původního barokního lamotteovského zámku odstraněny zbytky jeho věže, která po úderu blesku 11. května 1804 vyhořela. Zámek byl současně rozšířen tím, že východní křídlo bylo zvýšeno na dvě patra a že na obou jeho stranách byla přistavěna další křídla. Později ve třicátých létech 19. století byla dosud přízemní budova koníren zvýšena rovněž o jedno patro a přistavěny další zámecké budovy. 

Takto přebudovaný zámek však v pozdějších létech přestal Rohanům plně vyhovovat. Nový majitel, Kamil Rohan, se proto rozhodl pro důkladnou a rozsáhlou přestavbu, kterou začal od roku 1847 uskutečňovat. Byly nově postaveny na obou bocích východního křídla dvě dominující věže, válcová věž zvaná Bretaňská s ochozem a věž Rohanská, zvaná též Rakouská, čtvercového půdorysu s terasou na vrcholku. Menší dvě věžičky byly postaveny na obou koncích západního zámeckého průčelí. Rovněž boční průjezdy západního křídla byly zakončeny nízkými hranolovitými věžovitými nástavbami. Zvláštní pozornost byla věnována průčelí vedoucímu do parku. Ve středu tohoto východního křídla bylo vybudováno široké dvouramenné schodiště, z jehož terasy se naskýtal průhled všemi hlavními osami parku. 

Sychrovský zámek je jednou z památek romantické architektury novogotické z poloviny 19. století. Jeho vnitřní vybavení je dokladem mimořádně vysoké uměleckořemeslné vyspělosti převážně domácích českých mistrů. Zámek vyniká souborem francouzských podobizen, přenesených sem Rohany. Je nám i milý vzpomínkou na Antonína Dvořáka, velkého českého hudebního skladatele. 

 

Texty k obrázkům: 

1. Průčelí zámku se vstupní bránou zámku. Zámecké budovy jsou postaveny z lomového zdiva, původně zcela pokrytého jahodově tónovanou omítkou, s nárožími vyztuženými kvádry. Střechy jsou valbové, s vikýři, kryté břidlicí. Věže mají stanové střechy nebo ploché terasy. 

2. Hlavní průčelí zámku je obráceno do parku, kam vede z prvého patra dvojramenné pískovcové schodiště, jímž se otvírá průchod do vestibulu, sklenutého na dva pásy pilířů, a do nádvoří. 

3. Slavnostní jídelna v prvním poschodí v severním rohu traktu vyniká bohatou řezbářskou prací na stropech, stěnách i nábytku - vše dílo Buškových. Malby na oknech jsou dílem Jana Zachariáše Quasta. 

4. Zámecká kaple je zachována i s panským oratoriem a varhanní kruchtou v původním stavu z roku 1862, novější je oltář z kararského mramoru od J. Víška, postavený kolem roku 1890. V oknech jsou zasazeny obrazy malované J. Z. Quastem podle náčrtků vídeňského Ed. Engertha. 

5. Světlé skříně s jemným vyřezáváním tvoří se štukovým stropem a s ornamenty parket rámec sedmitisícové knihovny, budované bretaňskými Rohany. 

6. Z vnitřních prostorů patří k nejhonosnějším dřevěné hlavní schodiště vyložené na podlaze a na stupních mramorem. Jeho horní podesta spočívá na čtyřech mramorových sloupech. Zde stojí socha hugenotského vojevůdce Jindřicha Rohana, vytesaná roku 1861 z kararského mramoru. 

7. Na Sychrov ke svému příteli Aloisu Göblovi, rohanskému tajemníku a později patronátnímu komisaři, zajížděl dlouhá léta náš velký hudební skladatel Antonín Dvořák. Jeho památce byla instalována pamětní síň, v niž jsou shromážděny četné doklady o vztahu Antonína Dvořáka k Sychrovu. 

Home